Taze Lorlu Mantikos Tarifi

Taze Lorlu Mantikos Tarifi

Rumelili vatandaşlarımızın yaptığı bir çeşit hamur işidir. Hazır ekmek hamurundan yapılır genellikle. Biz kendi hamurumuzu yaptık.
(0)
Hazırlama 1 saat
2 Kişilik

Taze Lorlu Mantikos Tarifi için Malzemeler

Taze Lorlu Mantikos Tarifi Hazırlanışı

Taze Lorlu Mantikos Tarifi Tarifi
  1. Hamuru hazırlamak için; bir yoğurma kabına 1 su bardağı un, şeker, tuz ve toz mayayı koyup kaşıkla karıştırın. Bir başka kabın içine ılık süt, yumurta ve zeytinyağını koyup çatalla iyice çırpın. Şimdi toz mayalı karışımı bu yumurtalı karışımın içine aktarın. Kaşıkla karıştırın. Sonra da 4 bardak unu azar azar ilave ederek yoğurmaya başlayın.
  2. Kulak memesinden biraz daha sert, ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toplayın ve oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletin.
  3. Bu arada bir tabağa çok ince kıyılmış maydanozu ve peyniri koyup iyice karıştırın. Kelepçeli kek kalıbının altına pişirme kağıdı yerleştirip, zeytinyağına batırdığınız fırçayla kalıbın içini ve altını iyice yağlayın.
  4. Dinlenen hamurdan kabuklu ceviz kadar parçalar koparıp önce yuvarlayıp sonra iki avucunuzun arasında üzerine bastırıp yayın. İçine bir tatlı kaşığı kadar peynirli harçtan koyup, hamurun kenarlarını yukarıda, bohça gibi toplayıp kapatın. Yine yuvarlayıp kalıbın kenarından itibaren dizmeye başlayın. Diğer parçaları da aynı şekilde hazırlayıp yan yana, birbirlerine bitişik şekilde kalıba dizin.
  5. Üzerine 2 kaşık zeytinyağına kattığınız kekikli pul biberli karışımı fırçayla sürün (Bu benim yorumum).
  6. Bu arada fırını alt-üst ayarda 200 dereceye ayarlayıp ısıtın. Sıcak fırında 30-35 dakika pişirip çıkarın. Lokma lokma ayıra ayıra servise sunun. Yanına acuka gibi bir sos çok yakışır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle