Yumurtalı Sürpriz Ekmek Tarifi

Yumurtalı Sürpriz Ekmek Tarifi

Kahvaltıya hazırlanabilecek hem ekmek hem de yumurtalı bir tarif.
(0)
Hazırlama 45 dakika
10 Kişilik

Yumurtalı Sürpriz Ekmek Tarifi için Malzemeler

Yumurtalı Sürpriz Ekmek Tarifi Hazırlanışı

Yumurtalı Sürpriz Ekmek Tarifi Tarifi
  1. Derin bir kabın içine ılık sütü, toz mayayı, tuz ve toz şekeri koyup çatalla karıştırın. Birkaç dakika sonra sıvıyağ, yoğurt ve yumurta aklarını ekleyin. Yine çatalla karıştırın. Artık yavaş yavaş unu eklerken bir taraftan da yoğurtmaya başlayın. Elinize hafifçe yapışan ama yumuşak bir hamur elde ettiğinizde artık un eklemeyi bırakın.
  2. Hamuru toplayın ve üzerini streçleyin ya da hafif nemli bir mutfak peçetesiyle örtün. Oda sıcaklığında en az 1 saat bekletin. Bu arada yumurtaları iyice yıkayıp kağıt havluyla kurulayın. Fırın tepsisine fırın kağıdı serin. Dinlenen hamurdan pinpon topu kadar parçalar koparıp önce yuvarlayın. (Hafif elinize yapışabilir ama hiç un kullanmadan bu işi yapın)
  3. Sonra hamurun ortasını çukurlaştırıp yumurtanın sivri ucunu yerleştirin. Yumurtanın yarısına gelecek kadar hamuru yükseltip, yumurtayı kaplayın. Fırın tepsisine dizin ve çırpılmış yumurta sarısını fırçayla hamurlara sürün. Kimisi hamuru tutar, bazen de hamur yumurtayı tutmayabilir. Hiç sorun etmeyin. Fırını 200 derece alt üst ayara getirin. Yumurtalı ekmekleri hamurların üzeri sapsarı oluncaya dek en az 40-45 dakika pişirin. Hamur piştikçe kabaracaktır. Çıkarın, sıcakken yumurtayı kırın ve soyun. Bir parça poğaça hamuru biraz yumurtayı ağzınıza atarak afiyetle yiyin.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle