Milföylü Çıtır Börekler Tarifi

Milföylü Çıtır Börekler Tarifi

Bu böreği yaratıcılığınızı kullanarak rulo, üçgen, fiyonk gibi şekiller ile de hazırlayabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Milföylü Çıtır Börekler Tarifi için Malzemeler

Milföylü Çıtır Börekler Tarifi Hazırlanışı

Milföylü Çıtır Börekler Tarifi Tarifi
  1. Milföy hamuru dondurulmuş olarak satılır. Marketlerin dondurulmuş ürünler bölümünde 10 x 10 santimetrekarelik kareler halinde ya da rulo olarak bulabilirsiniz. Eğer kare milföy hamurlarından bulamazsanız rulo halindeki milföy hamurunu 10 x 10 santimetrekarelik kareler halinde kesebilirsiniz. Dondurulmuş hamurları en oda sıcaklığında az 10 dakika bekletin.
  2. İç harcını hazırlamak için; 2 adet yumurta sarısını bir tabakta çırpıp üzerine rendelenmiş beyaz peyniri ve ince kıyılmış dereotunu ilave edin. Karabiberi de serpip malzemeleri çatalla ezerek iyice karıştırın.
  3. Zeytin ezmesi ve rendelenmiş kaşar peynirini bir başka tabağın içinde karıştırın. Böreklerin üzerine sürmek için; bir yumurtanın sarısını bir kasede çatalla çırptıktan sonra bir kenarda bekletin.
  4. Diğer taraftan oda sıcaklığında yumuşmış olan milföy hamurlarından birini sivri köşelerinden ortasına doğru, koparmadan kesin. Böylece 4 adet üçgen parça elde etmiş olacaksınız. Üçgen parçaların uçlarını pervane şekli elde edecek şekilde ortaya getirip bastırın.
  5. Hamurun ortasına hazırladığınız peynirli harçtan iki çay kaşığı kadar koyun.
  6. Bu böreği yapmanın başka bir şekli de hamurları fırına dayanıklı 2-3 santim çapındaki ufak kaselere bastırarak yerleştirmektir. Hamurların ortasındaki çukurlara da peynirle karıştırdığınız zeytin ezmesini koyun. Böreğin iç harcını hazırlamak için; sosis, sucuk gibi farklı malzemeler de kullanabilirsiniz.
  7. Hazırladığınız börekleri sıvıyağla hafifçe yağladığınız fırın tepsisine yerleştirin. Üzerlerine bir fırça yardımıyla yumurta sarısı sürün. Dilerseniz çörekotu veya susam serpiştirin.
  8. Börekleri 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında zerleri altın sarısı oluncaya kadar, 25 dakika pişirin. Fırından çıkardığınız börekleri sıcak sıcak servis yapın.
  9. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle