Çıtır Nohutlu Ispanak Salatası Tarifi

Çıtır Nohutlu Ispanak Salatası Tarifi

Sağlıklı bir ağa öğüne ya da akşam yemeğine ne dersiniz? Bol lif kaynağı olan nohut ve vitamin deposu ıspanak bir arada. Üstelik bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı lahana da bu tarifte.
(0)
Hazırlama 30 dakika
2 Kişilik

Çıtır Nohutlu Ispanak Salatası Tarifi için Malzemeler

Çıtır Nohutlu Ispanak Salatası Tarifi Hazırlanışı

Çıtır Nohutlu Ispanak Salatası Tarifi Tarifi
  1. Ispanakların saplarını kesip bir başka yemek için kullanın. Sadece yaprak kısımlarını akan suyun altında yıkayıp, süzgeçte süzülmeye bırakın. Ispanakların vitaminlerini kaybetmemek için haşlamayacağız, zeytinyağında hafifçe soteleyeceğiz.
  2. Bunun için ıspanakları kağıt havlu arasında iyice kurulayın. Geniş bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve ıspanak yapraklarının yarısını bütün tavaya yayarak yerleştirin.
  3. Yüksek ısılı ateşin üzerinde 4-5 dakikada ıspanakları bir maşayla çevirerek pişirip, yumuşatın. Ispanaklar hafifçe kızarabilir, siz çevirerek pişirmeye devam edin.
  4. İlk parti ıspanağı tavadan aldıktan sonra aynı şekilde 2 yemek kaşığı daha zeytinyağı ilave ederek kalan ıspanakları pişirin. Ocaktan alıp, üzerine nar ekşi gezdirin.
  5. Öte yandan kırmızı lahanayı incecik doğrayıp, üzerine iri tuz ve sirkeyi ekleyerek elinizle köfte yoğurur gibi ezip, yumuşatın.
  6. Bu arada haşlanmış beyaz nohutların suyunu iyice süzüp, fırın tepsisine koyun. Tuz ve tüm baharatları serpiştirin. 1 yemek kaşığı zeytinyağını gezdirip kaşıkla karıştırın.
  7. Fırını 200 derece fan ayarına getirip 5 dakika önceden ısıtın. Nohutları en az 20 dakika çıtır çıtır oluncaya dek pişirin. Dikkat edin, yakmayın. Tepsiyi fırından alın.
  8. Şimdi bir salata kasesine; ıspanakları, kırmızı lahanayı ve nohudu bir harmonisi oluşturacak şekilde yerleştirin. Varsa nar taneleri ile süsleyip, servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle