Gülçin\'in Haşhaş Ezmeli Çöreği Tarifi

Gülçin'in Haşhaş Ezmeli Çöreği Tarifi

Haşhaş severler buraya! Leziz bir haşhaşlı çörek yapalım, çayın yanında keyfimize bakalım.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Gülçin'in Haşhaş Ezmeli Çöreği Tarifi için Malzemeler

Gülçin'in Haşhaş Ezmeli Çöreği Tarifi Hazırlanışı

Gülçin\'in Haşhaş Ezmeli Çöreği Tarifi Tarifi
  1. Un derin bir kaba aktarılır. 2 paket toz kuru maya paketi unun üzerine eklenir. (Piyasada kabartma tozu paketleri gibi paketlerde satılan toz mayanın kullanımı son derece pratiktir ve hamurun şekil almasını da çok kolaylaştırır)
  2. Un, tuz ve toz maya elle karıştırılır.
  3. Üzerine sırasıyla ılık su, yoğurt ve sıvıyağ ilave edilip yoğrulmaya başlanır. Yaklaşık 4-5 dakika yoğrulan hamur kulak memesinden biraz daha sert olacaktır.
  4. Hamur toparlanıp üzerine hafif nemli bir mutfak peçetesi serilerek oda sıcaklığında yaklaşık 25-30 dakika bekletilir.
  5. Dinlenerek kabarıp kıvama gelen hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar koparılır. Temiz mutfak tezgahının üzerine 1 yemek kaşığı kadar un serpilir.
  6. Hamur parçaları tezgahın üzerinde merdane yardımıyla 20-25 santim çapında açılır.
  7. Diğer taraftan, iç harcının hazırlanması için; haşhaş ezmesi, sıvı yağ ve ceviz içi bir kasede çatalla ezilerek karıştırılır.
  8. Bu karışımdan 2 yemek kaşığı kadar alınıp açılmış olan hamurun üzerine sürülür. Hamurun ucundan başlanarak sarılıp rulo halinde sarın. Rulo keskin bir bıçakla iki parmak genişliğinde dilimlere ayrılır.
  9. Rulo parçaları yağlanmış fırın tepsisine yan yana ve dik biçimde dizin. Ruloların üzerlerine hafifçe bastırılarak büyütülür (Kalan hamur parçalarına da aynı işlemler uygulanır). Tüm hamurların üzerine susam serpilir.
  10. 5 dakika önceden ısıtılıp 175 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında üzerleri iyice sararıncaya kadar, en az 35 dakika pişirilip çıkarılır. Soğuyunca servise sunulur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle