Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi

Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi

Bafra-Samsun'dan cevizli ve üzümlü bir tatlı tarifi.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi için Malzemeler

Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi Hazırlanışı

Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi Tarifi
  1. Un derin bir kaba aktarılır. 2 paket toz kuru maya paketi unun üzerine eklenir. (Piyasada kabartma tozu paketleri  gibi paketlerde satılan toz mayanın kullanımı son derece pratiktir ve hamurun şekil almasını da çok kolaylaştırır)  
  2. Un, tuz ve toz maya elle karıştırılır. Üzerine sırasıyla ılık su, yoğurt ve sıvıyağ ilave edilip yoğrulmaya başlanır. Yaklaşık 4-5 dakika yoğrulan hamur kulak memesinden biraz daha sert olacaktır. Hamur toparlanıp üzerine hafif nemli bir mutfak peçetesi serilerek oda sıcaklığında yaklaşık 25-30 dakika bekletilir.
  3. Dinlenerek kabarıp kıvama gelen hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar koparılır. Temiz mutfak tezgahının üzerine 1 yemek kaşığı kadar un serpilir. Hamur parçaları tezgahın üzerinde merdane yardımıyla 20-25 santim, yani yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Diğer taraftan, iç harcının hazırlanması için; şeker, üzüm, ceviz içi ve taçın bir kasede karıştırılır. Bu karışımdan 2 yemek kaşığı kadar alınıp açılmış olan hamurun üzerine serpiştirilir.
  4. Hamur ucundan başlanarak sarılıp rulo haline getirilir. Rulo keskin bir bıçakla iki pramak genişliğinde dilimlere ayrılır. Rulo parçaları yağlanmış  fırın tepsisine yan yatırılarak dizilir. Rulolar üzerlerine hafifçe bastırılarak büyütülür. (kalan hamur parçalarına da aynı işlemler uygulanır)
  5. Üzerlerine fırça yardımıyla, hafifçe çırpılmış yumurta sarısı sürülür. 5 dakika önceden ısıtılıp 175 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında üzerleri iyice sararıncaya kadar, 30 dakika pişirilip çıkarılır. Soğuyunca servise sunulur.  Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle