Marmelatlı Ponçik Tarifi

Marmelatlı Ponçik Tarifi

Bu harika çörek tarifine frmabuaz marmelatı çok yakıştı
(1)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Marmelatlı Ponçik Tarifi için Malzemeler

Marmelatlı Ponçik Tarifi Hazırlanışı

Marmelatlı Ponçik Tarifi Tarifi
  1. Unu derin bir kaba koyup üzerine tuzu serpiştirin ve elinizle iyice karıştın. Sonra kabartma tozu gibi ufak paketlerde satılan ve kullanımı pratik olan kuru mayayı unun üzerine serpiştirin. Hamuru elinizle tekrar karıştırın. Yaş maya kullanacaksanız, elinizle ezip unun üzerine eklemeniz yeterli olacaktır. Tozşekeri serpip ılık sütü ve oda sıcaklığında bekleyen yumurtalarla birlikte yumurta sarılarını da ilave ederek yoğurmaya başlayın.
  2. Yaklaşık 2-3 dakika yoğuruduktan sonra hamurun üzerine oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan tereyağını ve limon kabuğu rendesini de katarak en az 4-5 dakika sıkıca yoğurun. Oldukça esnek, pütürsüz, ele yapışmayan ve kulak memesi kıvamında olan hamurun üzerine hafif nemli bir bez örtün. Oda sıcaklığında hamurun iyice dinlenmesi ve kabarması için 40-50 dakika bekletin.
  3. Kabaran hamuru iki eşit parçaya bölün.
  4. Tezgahı hafifçe unlayın ve hamur parçalarından birini merdane yardımıyla 25 santim çapında açıp 8 eşit parçaya bölün.
  5. Üçgen parçaları uzun kenarlarından başlayarak rulo haline getirin. İsterseniz her iki ucunu birbirine yaklaştırarak yuvarlak bir form verebilirsiniz.
  6. Diğer hamur parçasını ise 8 eşit parçaya bölüp avucunuzun içinde yuvarlayın. Böylece yuvarlak şekilli ponçikler hazırlamış olacaksınız. Fırın tepsisini sıvıyağla yağlayın ve farklı şekillerde hazırladığınız ponçikleri aralıklı olarak tepsiye dizin. Fırına koymadan önce ponçikleri tepside 20 dakika daha bekletin.
  7. Ponçikleri 10 dakika önceden ısıtıp 200 dereceye ayarladığınız fırında 20 dakika, üzerleri sarı-kahverengi oluncaya kadar pişirin. Fırından çıkarıp soğumalarını bekleyin. Yanına özellikle frambuaz marmelatı koyarak ikram edin. Ponçikleri sandviç gibi açıp marmelat da sürebilirsiniz. Afiyet olsun
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle