Marmelatlı Sable Kurabiye Tarifi

Marmelatlı Sable Kurabiye Tarifi

Bu tarifte damak tadınıza göre herhangi bir marmelat kullanabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 20 dakika
8 Kişilik

Marmelatlı Sable Kurabiye Tarifi için Malzemeler

Marmelatlı Sable Kurabiye Tarifi Hazırlanışı

Marmelatlı Sable Kurabiye Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan bitkisel margarini derin bir yoğurma kabına koyun. Üzerine yine oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların sadece sarılarını katın. Bir limonun kabuğunu rendenin küçük delikli tarafında  rendeleyip malzemelere ekleyin.
  2. Vanilyayı ve pudra şekerini  da koyduktan sonra unu azar azar ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın. Yaklaşık 4-5 dakika sonra elinizle yapışmayan, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toparlayıp oda sıcaklığında en az 30 dakika bekletin.
  3. Dinlenen hamuru  bir merdane yardımıyla ya da elinizle yarım santimden biraz daha ince olacak şekilde açın. Hamurdan şekilli kurabiye kalıplarıyla ya da bir çay bardağının ağzıyla şekilli parçalar çıkarın. (her şekilden iki adet hazırlamanız gerekiyor) Farklı şekillerdeki kurabiyeleri yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirip üzerlerine yumurta akı sürün. Böylece üzerlerine koyacağınız kurabiyeler hemen yapışacaktır.
  4. Tepsideki hamurların eşlerinin ortalarını ruj kapağı ya da maden suyu kapağı yardımıyla çıkarın. Ortası delik kurabiyeleri, üzerine yumurta akı sürülmüş diğer kurabiyelerin üzerine oturtun.  Ortalarındaki deliklere herhangi bir marmelattan yarımşar çay kaşığı kadar koyun. (Bazen pişerken marmelat dağılabilir. İsterseniz ilk denemede marmelatı koymayın. Bu işlemi kurabiye pişip soğuduğunda da yapabilirsiniz) 
  5. Kurabiyeleri 5 dakika önceden ısıtıp 175 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 20 dakika, üzerleri sararıncaya kadar  pişirip çıkardıktan sonra soğumalarını bekleyin.  Fırından çıkan kurabiyeler kendi sıcaklıklarıyla pişmeye devam eder. Bu yüzden fırında fazla tutmayın. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle