Sahrap\'ın Sakızlı Lor Kurabiyesi Tarifi

Sahrap'ın Sakızlı Lor Kurabiyesi Tarifi

Bu kurabiye piyasada satılan lor peyniriyle olmaz. Mutaka Ege-Ayvalık-Alaçatı yöresinin, süzme yoğurdu kıvamındaki tatlı kaşar lorundan olmalı.  
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Sahrap'ın Sakızlı Lor Kurabiyesi Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Sakızlı Lor Kurabiyesi Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Sakızlı Lor Kurabiyesi Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan yağı ve şekeri derin bir kaba koyun. Yumurtayı ilave edip kaşar lorunu katın. Malzemeleri çatalla ezerek karıştırın. Damla sakızlarını bir havanda dövüp toz haline getirdikten sonra ilave edin ve yine ezerek karıştırın. Kabartma tozu, vanilya ve unu da katıp iyice yoğurun. Kulak memesinden daha yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz.
  2. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp parçaları yuvarlayın ve üzerleirne hafifçe bastırın. Hazırladığınız kurabiyeleri fırın kağıdı serilmiş tepsiye aralıklı olarak dizin. Ayırdığınız yumurta sarısını fırçayla üzerlerine sürün. 5 dakika önceden ısıtıp 180 dereceye ayarladığınız fırında üzerleri iyice sararıncaya kadar, en az 25-30 dakika pişirip çıkarın. Soğuyunca servise sunun.  
  3. NOT: Şekerini az bulursanız, kurabiyelerin üzerine pudraşekeri serpin. Ayrıca bu kurabiye piyasada satılan lor peyniriyle olmaz. Mutaka Ege-Ayvalık-Alaçatı yöresinin, süzme yoğurdu kıvamındaki tatlı kaşar lorundan olmalı.  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle