Ayranlı Zeytinli Çörek Tarifi

Ayranlı Zeytinli Çörek Tarifi

Pazar kahvaltılarınıza tat katın.
(0)
Hazırlama 10 dakika
8 Kişilik

Ayranlı Zeytinli Çörek Tarifi için Malzemeler

Ayranlı Zeytinli Çörek Tarifi Hazırlanışı

Ayranlı Zeytinli Çörek Tarifi Tarifi
  1. Un derin bir yoğurma kabına koyulduktan sonra üzerine tuz atılıp karıştırılır. Kabartma tozu gibi, küçük paketlerde satılan, hamura annda karışan ve kullanımı çok pratik olan “instant” maya eklenip tekrar karıştırılır. (yaş maya kullanılacaksa  parçalanması gerekir)
  2. Toz şeker de katıldıktan sonra 2 su bardağı ayran azar azar ilave edilir ve yoğrulmaya başlanır. Hamur iyice yoğrulduktan sonra oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarin ilave edilir. Yoğrulmaya devam edilerek yağ hamura iyice yedirilir.
  3. Ele hafifçe yapışan yumuşak bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulup toplanır. Üzerine hafif nemli mutfak peçetesiyle örtülerek  oda sıcaklığında en az 40 dakika bekletilir.
  4. Dinlenen ve mayalanan hamur kabaracaktır. Hamur mutfak tezgahının üzerinde iki eşit parçaya ayrılır. Parçalar nerdeyse dosya kağıdı büyüklüğünde ve dikdörtgen şeklinde açılır. Üzerlerine dörder yemek kaşığı kadar zeytin ezmesi sürülür ve uzun kenarlarından başlanarak rulo yapılır.
  5. Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürülüp çörekotu serpiştirilir. Rulo çörekler yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilip 20 dakika da tepside bekletilir.
  6. Çörekler 5 dakika önceden ısıtılıp 200 dereceye ayarlanmış fırında 20 dakika, üzerleri altın sarısı oluncaya kadar pişirilip çıkarılır. Ilık hale gelmesi beklenip dilimlenerek servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle