Semsek Böreği Tarifi

Semsek Böreği Tarifi

Bu börek çok kabarıp hacminin iki katına erişecektir. Çok yumuşak, pamuk gibi bir börektir. Mardin’de sembüsek adıyla coğrafi tescil alan bu börek pide gibi yapılıp fırına verilir.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Semsek Böreği Tarifi için Malzemeler

Semsek Böreği Tarifi Hazırlanışı

Semsek Böreği Tarifi Tarifi
  1. Böreğin iç harcı için; incecik yemeklik doğranmış kuru soğanı sürekli karıştırarak sıvıyağda 5 dakika kavurun. Yine incecik doğranmış yeşil soğanları katıp harlı ateşte 2-3 daha kavurun ve ocaktan alın.
  2. Ayıklanmış taze nane yapraklarını incecik doğrayarak ilave edin. Toz tatlı kırmızı biberi de katıp karıştırın.
  3. Tavadaki börek harcı ılık hale gelince üzerine beş adet yumurtayı kırıp hızlıca karıştırın. Sonra da suda bekleterek tuzunu aldığınız peyniri rendeleyerek ilave edin. (lor peyniri de katabilirsiniz)  Tüm malzemeleri karıştırıp bir kenarrda bekletin.
  4. Böreğin sosu için; süt, su ve zeytinyağını derin bir kaba koyup tel çırpıcıyla iyice çırpın.
  5. Fırın tepsinini sıvıyağla hafifçe yağlayın. Yufkalardan birini tepsiye gererek serin. Dışarı taşan kısımlarını bıçakla kesip alın ve üzerine koyun. Börek sosundan 1-2 kepçe kadar gezdirin. İkinci yufkayı yine gererek yayın, taşan kısımlarını bıçakla kesip alın ve yine yufkanın üzerine serin. Börek sosundan 1-2 kepçe daha gezdirin. Bu börekte yufkaları buruşturmadan kullanacağız. Üçüncü yufkayı da aynı şekilde yerleştirip sosu yine üzerine gezdirin.
  6. Hazırladığınız soğanlı naneli içi üzerine yayın. Kalan iki yufkayı da aynı işlemleri uygulayarak tepsiye yerleştirdikten sonra üzerine koyacağınız yufkayı kapak gibi üzerine kapatın. Tepsinin kenarlarında kalan yufka fazlalıklarını elinizle bastırarak alta doğru yerleştirin. Kalan sostan en üstüne de dökün. Keskin bir bıçakla dilimleyin.
  7. Önceden ısıtıp 200 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında en az 40-45 dakika, üzeri iyice kızarıncaya kadar pişirin. Çıkarıp dilimleyerek servise sunun.
  8. Not: Bu börek çok kabarıp hacminin iki katına erişecektir. Çok yumuşak, pamuk gibi bir börektir. Mardin’de sembüsek adıyla coğrafi tescil alan bu börek pide gibi yapılıp fırına verilir. Adıyaman’da da semsek vardır ama çiğbörek gibi yağda kızartılır. Antep’te Kilis’te de benzeri vardır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle