Kütahya\'nın Su Böreği Tiridi-Konak Tiridi Tarifi

Kütahya'nın Su Böreği Tiridi-Konak Tiridi Tarifi

Bu böreğin özelliği; sadece alt tarafının yani tek taraflı kızarmasıdır. Su böreği gibi ters yüz edilip, öbür yüzü kızartılmaz. Yanına ayran veya sarımsaklı yoğurt da çok yakışır.
(0)
Hazırlama 2 saat
12 Kişilik

Kütahya'nın Su Böreği Tiridi-Konak Tiridi Tarifi için Malzemeler

Kütahya'nın Su Böreği Tiridi-Konak Tiridi Tarifi Hazırlanışı

Kütahya\'nın Su Böreği Tiridi-Konak Tiridi Tarifi Tarifi
  1. İlk olarak iç harç için kıymayı genişçe bir tavaya koyup, orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırarak kendi suyunu verip, çekinceye kadar en az 20 dakika pişirin. İnce kıyılmış maydanoz ve tuzu katıp, 5 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  2. Tereyağını derin bir kapta eritin. İçine sıvı yağı katarak dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Yaklaşık 40 cm çapında alüminyum ya da bakır tepsiyi hazırda bekletin.
  3. Hamur için; yumurta, tuz ve suyu hamur yoğurma kabında karıştırın. Unu azar azar ekleyip kulak memesinden sert olacak bir hamur elde edin. Hamuru, un serpilmiş tezgahın üzerine alıp 7-8 dakika yoğurarak pütürsüz ve sert bir hamur hazırlayın. Üzerini temiz bir bezle örtüp, en az 2 saat bekletin.
  4. Geniş bir tencereyi bolca su ile doldurup tuz serpin ve kaynatın. Ayrı bir geniş tencereyi soğuk ile doldurun. Tereyağını tavada kızdırın. Hamuru 11 eşit beze-parçaya ayırın. Bezelerden birini üzerine un serpip oklava tepsi büyüklüğünde açın.
  5. Açtığınız yufkayı 40 cm çapındaki yağlanmış tepsiye yerleştirin. Üzerine 2 kaşık tereyağı gezdirin. Ardından 2 kaşık da kavrulmuş kıymayı serpin.
  6. İkinci bezeyi üzerine un serpip oklava ile açtıktan sonra bıçakla dörde bölün ve kaynar suya atıp (katlanmaması dikkat edin) 1 dakika haşlayın. Tel süzgeçle alıp, soğuk suya daldırıp çıkarın. Yufkayı temiz bir bezin üzerine ( büyük bir havlu olabilir) alıp suyunu süzdürün. Sonra da tepsideki yufkanın üzerine yayın.
  7. Üzerine 2 kaşık eritilmiş tereyağını gezdirip yine 2 kaşık kıymalı harcı serpiştirin. 3. 4. 5. bezeleri de aynı şekilde açıp haşlayarak tepsiye yayın. Sonra da 6. 7. 8. 9. 10. ve 11. Bezeleri unlayıp oklava ile açarak inceltin. Haşlayıp süzdükten sonra aralarına yağ gezdirerek ve kıyma serperek üst üste serin. Üzerine kalan tereyağını gezdirip, tepsiyi ocağın üzerine oturtun. Kısık ateşte tepsiyi devamlı çevirerek 30-35 dakika (alt kısım kızaracak) pişirin. Ocaktan alın, dilimleyerek, sıcak ya da ılık olarak servise sunun.
  8. Bu tirit’in özelliği; sadece alt tarafının yani tek taraflı kızarmasıdır. Su böreği gibi ters yüz edilip, öbür yüzü kızartılmaz. Yanına ayran veya sarımsaklı yoğurt çok yakışır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle