Ispanaklı Selanik Böreği Tarifi

Ispanaklı Selanik Böreği Tarifi

Atatürk'ün de sofrasında sıkça yerini alan klasik ama bir o kadar lezzetli Ispanaklı Selanik Böreğini'ni denemelisiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Ispanaklı Selanik Böreği Tarifi için Malzemeler

Ispanaklı Selanik Böreği Tarifi Hazırlanışı

Ispanaklı Selanik Böreği Tarifi Tarifi
  1. İç harcını hazırlamak için; ıspanakları ayıklayıp, yıkadıktan sonra incecik doğrayın ve derin bir kaba aktarın. Üzerine incecik yemeklik doğranmış soğanı katıp tuz ve karabiberi serptikten sonra ıspanaklı karışımı hamur yoğurur gibi elinizle yoğurarak yumuşatın.
  2. Üzerine rendelenmiş peyniri ilave edip karıştırdıktan sonra bir kenarda bekletin. Yaklaşık 45*30 cm boyutlarındaki fırın tepsisini 3-4 yemek kaşığı sıvı yağla yağlayın.
  3. Tepsinin altına 12 adet buzu çözülmemiş milföy hamurunu yan yana, alt alta, tepsinin altını tamamen kapatacak şekilde dizin. Üzerine yufkayı serip, kenarlarını dışarı taşırın.
  4. Yufkanın üzerine, ıspanaklı malzemeyi bastırarak yerleştirip dağıtın. İsterseniz tereyağı parçalarını da üzerine dağıtın.
  5. Yufkanın dışarı taşan kısımlarını, ıspanağın üzerine zarf gibi kapatın. (Ispanağın orta kısmı yufkayla kapanmayabilir, dert etmeyin.) Kalan 12 adet donuk haldeki milföy hamurunu en üste dizip, kapatın. Keskin bir bıçakla milföylerin arasında keserek böreği dilimleyin.
  6. Bu arada sos için; bir kaseye yumurtaları kırın, maden suyunu katıp, tel çırpıcıyla iyice çırpın. Sonra da bu sosu milföylerin üzerine kaşık kaşık gezdirin. Börek sosunu iyice çekince fırına koyun.
  7. Fırını 10 dakika önceden 200 derece, alt-üst ayara getirip ısıtın. Sıcak fırında böreğin üstü nar gibi kızarıncaya ve kabarıncaya kadar en az 30 dakika pişirip, çıkarın.
  8. Daha önceden kestiğiniz yerlerden tekrar bıçakla geçip, dilimleyin. Sıcak servise sunun. Oldukça doyurucu ve içi bol malzemeli bu böreği çok seveceksiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle