Pırasalı Sodalı Börek Tarifi

Pırasalı Sodalı Börek Tarifi

Bu böreği pırasa haricinde farklı iç harçlarla da yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Pırasalı Sodalı Börek Tarifi için Malzemeler

Pırasalı Sodalı Börek Tarifi Hazırlanışı

Pırasalı Sodalı Börek Tarifi Tarifi
  1. Yaklaşık 25-30 santim çapındaki yuvarlak, fırına dayanıklı kap 2 yemek kaşığı sıvıyağla iyice yağlanır. Hazır yufkaların 2 tanesi üst üste, aralarına hiçbir şey sürülmeden ve iyice buruşturularak tepsiye yerleştirilir.
  2. İç harcın hazırlanması için; pırasaların sararan yaprakları atılır. Incecik halkalar halinde dilimlenip kıymayla birlikte orta boy bir teflon tavaya konur. 3-4 yemek kaşığı su ilave edilip sürekli karıştırılarak 5-6 dakika kadar kavrulur. Tuz, karabiber, nane ve kırmızı biber serpiştirilip 1-2 dakika daha kavrulduktan sonra ocaktan alınır. Üzerine çok ince kıyılmış maydanoz serpiştirilip kenarda bekletilir.
  3. Hazırlanan bu harç yufkaların üzerine serpiştirilir. Kalan yufka kıymalı pırasalı harcın üzerine buruşturularak yerleştirilir. Börek servise sunulacakmış gibi 8-10 santimlik kareler halinde dilimlenir.
  4. Diğer taraftan, yumurta derin bir kaba kırılıp üzerine süt ve sıvıyağ eklendikten sonra çatal yardımıyla iyice çırpılır. Üzerine soda ya da maden suyu aktarılıp tekrar çırpıldıktan sonra hazırlanan bu sos böreğin üzerine aktarılır. Börek, sosunu çekip lezzetlenmesi için yaklaşık 1-2 saat ya da bir gece buzdolabında bekletilir. Fırına vermeden önce üzerine çörekotu serpiştirilir.
  5. Börek 5 dakika önceden 200 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında,  yaklaşık 30-35 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar kızartılıp çıkarılır. Sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle