Dört Yapraklı Zeytinli Çörek Tarifi

Dört Yapraklı Zeytinli Çörek Tarifi

Çay saatlerinizin yıldızı olacak bu tarifi şarküteri ürünleri ile de yapabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Dört Yapraklı Zeytinli Çörek Tarifi için Malzemeler

Dört Yapraklı Zeytinli Çörek Tarifi Hazırlanışı

Dört Yapraklı Zeytinli Çörek Tarifi Tarifi
  1. Unu derin bir kaba aktarıp üzerine toz şeker ve tuzu serpiştirin. Bu çöreğin yapımında çok önemli bir payı  olan çok soğuk haldeki margarini de bıçakla doğrayarak unun üzerine ekleyin. Yine çok soğuk sudan 6-7 yemek kaşığı kadar ilave edip yoğurmaya başlayın. Yaklaşık 7-8 dakika kadar yoğurarak hamurun,  ele yapışmayan yumuşak bir kıvama gelmesini sağlayın.
  2. Bu yumuşak hamuru, temiz bir naylona sarıp buzdolabında en az 1 saat kadar dinlendirin. İyice dinlenen hamuru buzdolabından çıkarıp tekrar yoğurun. Hamurdan kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın.
  3. Yuvarlak hamur parçalarını tezgahın üzerinde bastırarak uzatın. Böylece 1 santim kalınlığında ve yaklaşık 20 santim boyunda şeritler hazırlamış olacaksınız. Hamurları içe doğru bükerek dört yapraklı yonca  şekli verin.
  4. Tam ortalarına çekirdeksiz zeytin yerleştirin. Diğer taraftan, yumurta sarısını bir kaseye aktarıp çırpın. Bir fırça yardımıyla çöreklerin üzerine yumurta sarısı sürün.
  5. Çörekleri 175 dereceye ayarlı fırında 25-30 dakika, üzerleri iyice sararıncaya kadar pişirip çıkarın. Soğumalarını bekleyip, servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle