• 1

Antep Yemekleri Tarifleri

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep, kültür mozağininin ülkemizdeki en önemli örneğidir. Kültürel etkileşimin getirdiği zengin Antep mutfağı yaklaşık 253 çeşit yemek türünü barındırır.

Gaziantep yöresel yemekleri arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yeni dünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor.

Yine Gaziantep mutfağı içinde 26 çeşit köfte, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva bulundurmakta. Yoğurt yemeklerinin de hatırı sayılır bir yeri olan Antep mutfağı yemekleri arasında çağla aşı, orman, sahte yuvarlama, bakla, çiğdem aşı, bezelye, elma aşı, fasulye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama, ilk akla gelen yoğurtlu tarifler olarak dikkati çekiyor.

Gaziantep meşhur yemekleri denilince birçoğumuzun aklına baklava, katmer, kebab, fıstık gelir. Fakat Gaziantep yemekleri gastronomi açısından tam bir hazine. Kullanılan ürün kalitesi, yiyeni ve pişireni ile ayrı bir uygarlıktır. Mevsimine göre meyve ve sebzelerin, tahılların, salçaların, baharatların bir arada kullanıldığı son derece sağlıklı tencere yemeklerini de içeren zengin bir mutfaktır. Antep yemekleri tarifleri sağlık, lezzet ve kültürel zenginliğiyle en çok arananlar listesinde üst sıradadır.

Dünyaca nam salmış Gaziantep baklavalarının yanı sıra son dönem popüler olmaya başlayan bir diğer Gaziantep mutfağı örneği ise katmerdir. Fıstık ve kaymağın eşsiz uyumuyla damak yakan katmer, Gaziantep meşhur yemekleri sonrası ağızları tatlandırmaya devam ediyor.

Gaziantep, UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağına" alındı. Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyadan sadece sekiz kent kabul edilmişti. Zengin mutfak kültürüyle Gaziantep, 9. kent olarak bu listeye eklendi.

Birbirinden lezzetli Gaziantep yemekleri için görselli tariflere Sahrap Soysal’dan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla..