• 1

Adana Yemekleri Tarifleri

Adana denilince akıllara ilk olarak Taşköprü, Büyük Saat ve Adana Ulu Camii gibi gezilecek yerler gelirken, ardından nefis ve bol acılı lezzetleri düşer akıllara. Çoğu yerde İtalyan yemekleri, İspanyol yemekleri, Çin mutfağı yemeklerine koşulurken, diğer yandan Adana lezzetleri gelir akıllara ve bambaşkadır tatları. Hele bir de yanında hakiki şalgam suyu varsa adana yemeklerinin yanında yeme de yanında yat.

Adananın meşhur yemekleri için en büyük özellikler un, bulgur, et ve çeşitli baharatların kullanılmasıdır. Bir de doğal süt, yoğurt ve çökelek peyniri de çok kullanılır ve pek güzel olan yemeklerinin tadına tat katar. adana yöresel yemekleri denilince akıllara ilk olarak kebap gelse de tabii ki bu güzel yöresel mutfak bununla sınırlı kalmıyor. Bol acılı kebabın yanı sıra Analı Kızlı Çorbası, Bici Bici tatlısı ve tabii ki şalgamı da ilk sıralarda yerini alıyor. Ayrıca şırdan ve mıhlatayı da unutmamak gerekiyor. Bunları tatmak ve leziz tatlarına ulaşmak için ise tabii ki Adana’ya gitmenize gerek yok. Sahrap Soysal’ın web sitesindeki adana yemekleri ile Adana mutfağını kolaylıkla evinize getirmeniz mümkün. Tarifi ve malzeme listesi bizden, el becerisi ve lezzet katmak sizden.

Adana’nın en meşhur lezzeti olan Adana kebabı, tamamen doğal beslenmiş hayvanların etinden elde edilmesi ve satırla el kıyması olarak hazırlanması en büyük özelliği. O et dinlendirilir, kendine özel baharatları ile hazırlanır ve kısık alevde sabırla ve özenle sık sık çevrilerek hazırlanır. Ardından damaklarda hiç kuşkusuz lezzet şölenine dönüşür. Adana kebabı, bol salata, şalgam ile servise sunulur. Bu sunum Adana mutfağını daha da fazla şölene dönüştürür. Bilinenin aksine ise Adana kebabı kesinlikle pilav ile servise sunulmaz. Haydi öyleyse hanımlar beyler, kollar sıvansın ve Adana’nın eşsiz lezzetlerini hazırlamak için mutfaklara koşulsun. Ardından afiyet ve şeker olarak midelere dolsun.

Birbirinden lezzetli ve çeşitli adana yemeklerine ulaşmak için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..