• 1

İtalyan Yemekleri Tarifleri

Hepimizin aklına ilk olarak İtalyan mutfağı deyince; pizza ve makarna gelse de İtalyan yemekleri tabii ki bunlarla sınırlı değil. Bir kere makarna çeşitleri, makarna sosları ve aynı şekilde pizza çeşitleri o kadar fazla ve geniş bir yelpazeye sahip ki zaten ömrümüz boyunca her gün birini yapıp yesek yine de yetmez.

Dünya mutfakları içinde en çok İtalyan mutfağını sevmemizin en önemli nedeni, İtalyan yemekleri ve tariflerinin Türk yemeklerine çok benzemesi... Anadolu halk mutfağının yüzyıllardan beri değişmeyen yemeği kesme aşı ya da ev makarnasını yapma şekillerimiz aynı. Biz çorbalık kesme aşı su, tuz, unla yoğururken, makarnalık erişteye mutlaka yumurta katarız. Bizim ev makarnası çeşitlerimiz uzun, dikdörtgen veya üçgen şekillerinin ötesine gitmez. Ancak Rönesans ve Reform geçirmiş, sanat anlayışı çok çeşitlenmiş olan İtalyanlar, kurdele, gül, püskül şeklinde makarnalar üretmişler.

Biz makarnayı daha sade soslarla sofraya getirirken, onlar makarnayı her çeşit sebze, bakliyat, deniz ürünü, beyaz ya da kırmızı etle harmanlayıp çok zengin çeşitler ortaya koyuyorlar. İtalyanların makarna ve sos çeşitlerinin fazlalığını düşündükçe "Bir Rönesans da biz yaşasaydık yemeklerimiz çok mu değişirdi" diye geçiyor aklımdan ister istemez. “Her peynirin arkasında, yeşili farklı olan bir mera vardır, farklı bir göğün altında…” Bu sözler “peynir” dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan İtalya’nın ünlü yazarlarından Italo Calvino’ya ait. Biz de şimdi bakalım İtalyan yemekleri yapılırken çok tercih edilen mozarella arkasında ne tür aşamalar bırakarak mozarella oluyor. Öncelikle bu peynirin yapımında kullanılacak sütün kesilmiş olması gerekiyor. Kesilmiş süt ısıtılarak çökelekle karıştırılıyor. Sonra bu karışım bizim Kahramanmaraş dondurmacılarının dondurmayı çekerek uzattıkları gibi uzatılıyor. Daha sonra yoğurma işlemi başlıyor, ki bu işlem gerçekten önemli çünkü yoğurma işlemi aynı zamanda peynirin kıvamını da belirliyor.

Birbirinden güzel dünya mutfağının baş tacı İtalyan mutfağı lezzetleri için sayfamızı ziyaret edin.

Daha Fazla..