• 1

Dünya Mutfaklarından Tarifler

Türk mutfağının zenginliği neredeyse herkes tarafından biliniyor. Fakat dünyada da bir o kadar hayranlık oluşturacak tarifler ve mutfaklar mevcuttur. Yeni yeni tatlar keşfetmeye ve yemek kültürlerini öğrenmeye meraklı biriyseniz bu mutfaklardan en az 2-3 tanesinin yemeklerine aşina olmuşsunuzdur.

Kendi mutfağımızda da kültürel anlamda etkilendiğimiz birçok tarif bulunmaktadır. Dünya yemekleri çok geniş ve tek tek incelenmesi gereken bir konudur. En lezzetli mutfaklardan biri kuşkusuz İtalyan mutfağıdır. Dünyanın kökeni en eskiye dayanan mutfaklarından biridir ve dünya mutfağı yemekleri arasında neredeyse en kalorili yemeklere sahiptir. Dünyaca ünlü makarnaları, pizzaları, peynirleri ve sosları bulunur. Yüzlerce çeşit makarna türleri boyutlarına, şekillerine ve içine konulan malzemeye göre değişiklik gösterir. Tortellini, taglitelli, spaghetti, fettuccine, penne, rigatoni, tagliolini all’uovo, ravioli, orecchiette ünlü makarna çeşitleri arasındandır. Tabi ki bu makarnalarla birlikte sunulan ve onlara lezzet katan en önemli şey soslardır. Dünya mutfağı tarifleri sos bakımından bu mutfaktan büyük ölçüde yararlanmıştır. Yine son derece zengin bir mutfak ise Fransız mutfağıdır. Dünya yemekleri tarifleri arasında belki de yemekler de en çok şarap kullanılan mutfaktır. Şarap onlar için özellikle et ve bazı sosları daha lezzetli hale getirmek için kullanılan bir malzemedir. Bu mutfakta genelde her şey çok özenilmiş izlenimi bırakır. Et yemekleri, sosları ve tatlıları kimi zaman uğraştırıcı olsa da sonucunda kesinlikle bu beklemeye değecek tatlar ortaya çıkacaktır.

Bunlar dışında özellikle deniz ürünleri ve değişik damak tatları ile ünlü olan Çin mutfağı, Çin’e çok benzeyen ama bazı soslar ve pişirme farklılıklarıyla birbirinden ayrışan Tayland mutfağı, Akdeniz ve Arap mutfağının harmanlanmasıyla ortaya çıkan Lübnan mutfağı, tarih boyunca üzerinde farklı kültürleri taşımış olmanın getirdiği kültür birleşimi İspanyol mutfağı, her ne kadar dünya mutfağından yemekler desek de tıpkı bizden biri gibi olan ve zeytinyağına büyük önem veren Yunan mutfağı, çok yeni ve genç bir mutfak olan Avustralya mutfağı, çok baharatlı ve acılı yemekleriyle ünlü Hint mutfağı gibi dünya mutfağından yemek tarifleri deneyebilirsiniz.

Dünya mutfağından seçme tarifler için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..