• 1

Fransız Yemekleri Tarifleri

Fransa’nın Güneybatısında Midouze Nehri üzerinde küçük bir kasaba var: Roquefort. Kendi küçük, ama ünü büyük bir yer. Tüm dünya onu küflü peyniriyle tanıyor. Koyun sütüyle yapılan bu peynir, kasabanın doğal mağaralarında mayalanmaya bırakılıyor. Mağaranın kıvrımları ve hava akımı peyniri küflendiriyor ve eşsiz tadına kavuşturuyor. Mağaraları bulan bizde de dünyada da çobanlardır. Bir Fransız çoban da mağarayı bulmakla kalmıyor, oraya sevgilisini de götürüyor. Aşk, meşk derken çobanın yemek aklına bile gelmiyor ve içinde kara ekmekle peynirin bulunduğu azık torbasını mağarada unutuyor. Aklı bir karış havada dönüyor evine... Haftalar sonra mağaraya gittiğinde azık torbasını bıraktığı yerde buluyor. Fakat azık torbasını açtığında bir de ne görsün. Küf ekmeğe geçmiş ve bu durum peynire çok değişik ve olağanüstü bir tat vermiş. İşte kasabanın simgesi olan peynirin bulunma öyküsü bu. Yani anlayacağınız; rokfora boşuna aşk peyniri dememişler...

Fransa için 18. yüzyıl, daha sonra ulusal gururları haline gelecek olan fransız mutfağının gerçek anlamda yükseliş dönemidir. Yemek tarihçilerinin bazıları bu yükselişi şöyle yorumluyor. O dönemde yemeklerde kullandıkları hemen hemen bütün baharatları yabancı ülkelerden ithal etmek zorunda olan Fransızlar, bu bağımlılıktan kurtulmak ve kendilerine özgü yeni lezzetler yaratabilmek için şöyle bir yola gitmişler. Öncelikle bol karabiber tutkusunu bir tarafa bırakmış, sonra da Fransa’da yetişen birbirinden güzel kokulu otlarını yemeklerine çeşni katmak amacıyla kullanmaya başlamışlar. Böylece mutfaklarından çıkan yemekler eskisine nazaran daha bir Fransız hale gelmiş. Kim bilir, belki de dünya mutfakları arasında kendilerine sağlam bir yer edinmelerinin altında yatan en büyük sebep 18. yüzyılda gerçekleşmiş bu köklü değişikliktir. Sizler de bu güzel Fransız mutfağının harika yemekleri için sitemizdeki tarifleri hemen inceleyebilirsiniz. Birbirinden güzel Fransız yemekleri ile hem gözünüz hem de mideniz şenlenecek.

Değişik yemek yapmak istiyorum, tercihimi de Fransız mutfağından yana kullanacağım diyorsanız buyurunuz Fransız yemekleri ve tarifleri kategorimize.

Daha Fazla..