• 1

Makarna Sosları

Makarnayı sevmeyen var mı? Ben hayatımda hiç makarnayı sevmeyen birini duymadım şahsen. Hem yapımı pratik hem fiyatı çok uygun hem de acayip tok tutuyor. Özellikle de öğrenci evlerinin vazgeçilmez parçasıdır makarna. Mutfağın kraliçesi, sofraların da kralıdır.

Evet, makarnayı alıp haşlayıp tabağa koymakta hiçbir zorluk veya vakit kaybı yok. Ancak şu büyük bir gerçek ki makarna sosu denilen harika şeyler de mevcut bu hayatta. Her ne kadar gençlerin aklına sos deyince mayonez, ketçap, rench sos ve barbekü sos gibi şeyler gelse de onlar başka, evde hazırlayacağınız harika sosların tadı bambaşka bir lezzet olacak emin olun. Üstelik kesinlikle iddia ediyoruz, makarnayı gerçek makarnayı yapan bizde kesinlikle makarna sosudur! Ya da ben zaten makarnamı sossuz yemem ama artık farklı farklı değişik makarna sosları denemek istiyorum diyorsanız da tam yerindesiniz.

Birbirinden leziz, farklı, üstelik kolay makarna sosu tarifleri ile karşınızdayız. Örneğin işten eve geç döndünüz, yemek yapacak vaktiniz yok ya da makarna severlerin çok karşılaştığı o makarna krizindesiniz ve makarna yapacaksınız. Makarna iyi hoş da biraz tat, tuz katmak lazım diyorsanız işte o zaman kolları sıvayıp makarnaya makarna sosu katmanız gerekiyor demektir. Özenle, vakit kaybetmeden, tane tane anlatımıyla yapacağınız makarna sosunuza karar verin ve hemen işe koyulun. Üstelik tarifim tutmadı derdi de yok! Yaptığınız makarna sosu tarifi mutlaka tutacak, çok sulu ya da katı olması bile tadından bir şey kaybettirmeyecek. Değişik makarna sosları denemek istediğinizi tahmin ediyoruz, ancak “klasik soslardan da vazgeçmek istemiyorum” ben diyenlerdenseniz de pesto sos, bolonez sos, beşamel sos, bayıldığımız ve özellikle fırın makarna ile aşk yaşamamıza neden olan beşamel sos, krema sos, napoliten sos, ahh ne güzel olur acı severler için arabiata sos... Sos çeşidi bol, siz yeter ki hemen hangisini yapacağınıza karar verin.

Birbirinden güzel, yapımı kolay makarna sosu tarifleri arıyorsanız, Sahrap Soysal'da bulunan tarifleri deneyebilirsiniz.

Daha Fazla..