• 1

Sos Tarifleri

Tüm dünya mutfaklarında sosların ayrı bir önemi vardır. Et, tavuk, balık, sebze ve daha birçok malzemeyle yapılan her türlü yemekte sos kullanılabilir. Soslar yemeği daha lezzetli hale getirmek ve yemek yemeği bir ihtiyaçtan çok keyfe dönüştüren özel tariflerdir. Ana yemeklerin dışında makarna ve salata gibi temel yemeklerin de bu başlık altında sayısız sos çeşitleri tarifleri bulunmaktadır. Yine çoğu dünya mutfağında ve Türk mutfağında kahvaltılık sos tarifleri hazırlanmaktadır. Kahvaltılık sosların yanı sıra yine birçok mutfak kültüründe kışlık sos tarifleri bulunur. Kışlık soslar yazın sonunda ve sonbaharda kışın bulunamayacak veya çok taze temin edilemeyecek mevsim sebze – meyveleri kullanılarak hazırlanan soslardır. Zaman zaman annelerimizin kilolarca domatesleri rendeleyip, kaynatıp kavanozlara doldurması yapılan kış hazırlıklarına örnektir.

Sos nasıl yapılır tarifleri araştırmadan önce birkaç püf nokta bilmekte fayda vardır. Çoğu zaman sert malzemeler kullanacaksanız iyice sote yapmanız gerekir. Özellikle içinde soğan, domates gibi malzemeler varsa yumuşayıncaya kadar sotelemelisiniz. Soslara lezzet katan bir diğer unsur ise baharatlardır. Taze otlar ve baharatlar kullanmaktan çekinmemelisiniz. Sos yapımı genel de normal yemek yapmaktan daha basit olduğu için deneme yapmanız da daha kolaydır. Sürekli deneme yaparak ve farklı malzemeler kullanarak kendi damak zevkiniz için soslar yaratabilirsiniz. Bunun dışında yemek yapmaya yeni başlayanlar kolay sos tarifleri araştırabilirler.

Sosların kullanım alanı genelde hangi malzemeyi baz alacağınıza göre değişir. Örneğin salata için bir sos hazırlamak isterseniz zeytinyağı veya sirke baz alabileceğiniz malzeme olabilir. makarna için bir sos hazırlamak isterseniz rendelenmiş domates ve su baz alabileceğiniz malzemeler olabilir.

Makarnanın yanına en güzel yakışan bolonez sos tarifi, kremalı sos tarifi, hollandez sos tarifi, pesto sosu tarifi, kışın taze taze tüketmelik domates sos tarifi, lazanyanın lezzet sırrı beşamel sos tarifi, beyaz sos tarifi, etin en çok yakıştığı kahverengi sos tarifi, barbekü sos tarifi, soya sosu tarifi, tarator sos tarifi, köfte sosu tarifi, uzak doğunun armağanı ekşi tatlı sos tarifi gibi pratik sos tarifleri hazırlayabilirsiniz. rnDeğişik sos tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.rn
Daha Fazla..