Lecco Sos Tarifi

Lecco Sos Tarifi

Kış hazırlıklarına hız verme vakti! Havuçlu, biberli, domatesli bir sos tarifim var sizin için. Bol bol yapın, bütün kış mis gibi tüketin.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Lecco Sos Tarifi için Malzemeler

Lecco Sos Tarifi Hazırlanışı

Lecco Sos Tarifi Tarifi
  1. Önce havuçları soyup, yıkayın ve rendelenin iri gözüyle rendeleyin. Soğanları yemeklik çok ince doğrayın. Kırmızı biberleri yıkayıp, sap kısmını kesin ve tavla zarı formunda küp küp doğrayın. Sonra da yıkanmış ve iri doğranmış domatesleri kuru fasulye tanesi kadar olacak şekilde robotta çekin. Sarmısakları ayıklayın ve ince ince dilimleyin.
  2. Şimdi geniş bir tencerenin içine yağı koyup orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Soğanları koyup şöyle 1-2 dakika pişirin. Hemen havucu ilave edin. Sık sık karıştırarak en az 10-12 dakika kavurun. Şimdi domates püresini ekleyip yine sık sık karıştırın. Kaynasın iyice. Hatta kaynarken göz göz olup, dışarıya doğru kendini atacaktır. Yaklaşık 10-12 dakika kadar da domatesi kaynatıp, şimdi biberleri ilave edip karıştırın. Biber önce suyunu salar, sonra da kaynamaya başlar. Kaynadıktan sonra altını kısın, yine sık sık karıştırarak en az 30-35 dakika pişirin.
  3. Şimdi dilimlenmiş sarmısakları koyup, kısık ateşte 10 dakika daha pişirin. (Sarmısaklar da pişmeli) Artık tuz, şeker ve sirkeyi katıp, sürekli karıştırarak 5 dakika daha kaynatın. Altını söndürün ve sıcakken kavanozlara doldurup (ağızlarında 1,5 cm yer bırakın) sıkıca kapatın. Ters çevirerek bir sofra bezinin üzerine koyun. Üzerlerine tekrar sofra bezi örtüp, ertesi sabaha dek bekletin. Tekrar düz çevirip, ışık almayan serin bir yerde bekletin.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle