Zeytinyağlı Nohutlu Ispanak Tarifi

Zeytinyağlı Nohutlu Ispanak Tarifi

Adana yöresinde sık sık yapılan bu yemeği, dilerseniz garnitür, dilerseniz de ana yemek olarak afiyetle tüketebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Zeytinyağlı Nohutlu Ispanak Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Nohutlu Ispanak Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Nohutlu Ispanak Tarifi Tarifi
  1. Ispanakları iyice yıkayıp, süzdürün. Baş kısımlarından (Kök) aşağıya doğru 12-15 cm kadar keserek alın. Yaprakları başka bir yemek için kullanın.
  2. Geniş bir tencerenin (Karnıyarık tenceresi) altına, yemeklik ince doğranmış soğanları, pirinç tanesi dilimlenmiş sarımsakları koyun. havucun dışını kazıtıp, yıkayın ve uzunlamasına 4’e bölüp, kibrit çöpü boyutunda doğrayın. Sonra da tencerenin içine dağıtarak koyun.
  3. Ispanak başlarını da üzerine yerleştirip, hafifçe bastırın. Nohudu ekleyip, zeytinyağını gezdirin. Tuz, karabiber ve varsa zerdeçalı serpiştirin.
  4. Şimdi sos için ufak bir kasede ; un, limon suyu, portakal suyu ve şekeri çatalla iyice çırpıp, yemeğin üzerine gezdirin. Yemeğin kapağını kapatıp, kaynayıncaya dek orta ısılı ateşte, kaynadıktan sonra altını kısarak, kısık ateşte havuçlar yumuşayıncaya dek pişirin. Ocaktan alıp, tenceresinde ılıtıp, servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle