Konya\'nın Lahana Kapaması Tarifi

Konya'nın Lahana Kapaması Tarifi

Sofranızı için çok şık ve çok lezzetli bir yöresel lezzete ne dersiniz?
(0)
Hazırlama 1,5 saat
6 Kişilik

Konya'nın Lahana Kapaması Tarifi için Malzemeler

Konya'nın Lahana Kapaması Tarifi Hazırlanışı

Konya\'nın Lahana Kapaması Tarifi Tarifi
  1. İç hazırlığı için: İlk olarak minik doğranmış etleri, orta boy bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte sürekli karıştırarak kendi suyuyla 7-8 dakika kavurun. İncecik yemeklik doğranmış soğanları ve tereyağını katarak 5 dakika daha kavurun. Salçasını, tuz ve baharatlarını ekleyip karıştırın. Üzerine 5 bardak sıcak su ilave edip, etler yumuşayıncaya kadar pişirip ocaktan alın.
  2. Diğer taraftan, lahananın sap kısmını bıçakla kesip, yaklaşık 15 cm çapında bir kapak çıkarın. Ardından bıçağı içeri doğru batırarak iyice oyun. Elinizi bu oyuktan sokup, lahananın içini çıkarın. Tıpkı kabak dolmasındaki kabağı oyar gibi. Dış kısımda kopan gevşek yaprakları atın.
  3. Lahanayı kaynar ve tuzlu suya her tarafı girecek şekilde oturtun ve en az 20 dakika haşlayıp, yumuşatın. Çıkarıp süzün.
  4. Oyuk lahananın içine, hazırladığınız etli dolma içini bastırarak doldurun. Ve kapamayı bütün halde bir tencerenin içine oturtun. Açık kısımlarını kalan lahana yapraklarıyla kapatıp üzerine de porselen bir tabak kapatın. Lahananın tam üzerine kadar gelecek kadar sıcak suyu, zeytinyağını ve tuzu da tencereye aktarıp kapağını kapatın. Orta ateşte lahana yumuşayıncaya kadar pişirin.
  5. Lahanayı tencereden dikkatlice alıp, büyük bir tabağa ters çevirin. Dilimleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle