• 1

Kilis Yemekleri Tarifleri

Kilis, kendine özgü yemekleri ve zengin, köklü yapısıyla özel bir yere. Kendisi olduğu kadar yemekleri de çok özeldir. Ancak çoğu bölgemizde olduğu gibi burada da özel günlerde pişen yemekler ayrı, günlük pişen yemekler ayrı olarak değişiklik gösterir. Yemeklerin temelini et ve bulgur oluşturur.

Bunun yanında sebze ağırlıklı yemeklerde mevsimine uygun olarak yapılmaktadır. Kilis mutfağı özellik olarak kendini tamamen farklı kılsa da Halep mutfağından da özellikler taşır. Kilis mutfağı denilince ilk olarak akıllara; bol yağlı, baharatlı yemekler gelse de bir o kadar zeytinyağlı yemekler de Kilis mutfağının baş tacıdır. Yemeklerde bol bol kullanılan zeytinyağı da yörede yetişen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilir. Bölgede zeytin ağacı çok olduğu için zeytin yağı da bol bulunur ve de bol kullanılır. Aynı zamanda bu mutfakta damak tadı çok ama çok önemli ve ön plandadır. Yemeklerde, yemeğin özelliğine göre çeşitli baharatlar kullanılır. Kilis mutfağının en çok bilinen ve neredeyse en ünlü diyebileceğimiz yemeği Kilis kebabıdır aslında. Ardından da en ünlü olarak muhammara gelir. Kebapları ve özellikle mezeleri harikadır Kilis’in. Hem yaparken çok zevk alırsınız hem de kendiniz de diğer yiyenler de tadına doyamaz yemeklerin.

Hele bir de lebeniye çorbası vardır ki yemelere doyamazsınız. Peki nasıl yapılır bu lebeniye çorbası? Tarifte belirtilen su miktarını orta boy bir tencereye alın ve yüksek ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra içerisine eti ve yıkanmış nohudu koyun. Sürekli olmasa da ara sıra karıştırarak haşlayın. Haşlanan nohut üzerinde tortu bırakır. Bir kevgir ya da kaşık yardımıyla üzerinde biriken köpüğü alın. Et ve nohut yumuşayınca pirinci de ekleyerek karıştırın ve çorbaya ilave edin. Bu esnada dilerseniz yeşil mercimek de ilave edebilirsiniz. Diğer yandan da sos için yumurtayı geniş bir kaba kırın. Tuz ve unu da ilave ederek çırpıcı ile karıştırın. Hazırladığınız yoğurtlu sosu azar azar ve devamlı karıştırarak çorbaya ilave edin. Karıştırmayı bırakmadan 10 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Bu süreçte karıştırmaya devam edin. Ayrıca yağı küçük bir tavada kızdırın. Kızan yağa kuru nane ve varsa haspiri katın ve 1 dakika kadar pişirin. Kızgın yağı çorbanın üzerine gezdirip sıcak sıcak servise sunun. İşte bu kadar! Harika ve leziz bir Kilis yemekleri yapmak bu kadar basit.

Kilis yemekleri tariflerine ulaşmak ve sofralarınızı şenlendirecek tariflere ulaşmak için Sahrap Soysal’ı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..