Limonlu Zeytinli Levrek Tarifi

Limonlu Zeytinli Levrek Tarifi

Yanına sade spagetti çok yakışır.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Limonlu Zeytinli Levrek Tarifi için Malzemeler

Limonlu Zeytinli Levrek Tarifi Hazırlanışı

Limonlu Zeytinli Levrek Tarifi Tarifi
  1. Balıkların her iki tarafına da tuz, karabiber ve un serpilir.
  2. Sıvıyağ yanmaz yapışmaz yüzeyli bir tavaya aktarılıp orta ısılı ateşte kızdırılır. Balıkların iki tarafı da 3-4 dakika kadar kızartılır. Süzülerek tavadan alınıp ağzı kapalı bir kaba alınır ki soğumasınlar.
  3. Balıklar istenirse kızartılmayıp üzerlerine yalnızca tuz ve karabiber serpiştirilerek ızgarada da pişirilebilir.
  4. Sosun hazırlanması için; tereyağı geniş bir tavada (wok tavası kullanılmasını öneririm) ve orta ısılı ateşte eritilip üzerine incecik doğranmış yeşil soğanlar eklenir. Sürekli karıştırılarak 2 dakika kadar kavrulur. Kapari ve zeytin de eklendikten sonra karıştırılmaya devam edilerek 2 dakika daha pişirilir.
  5. Sirke ve et ya da tavuk suyu da eklenip (yurt dışında balık tabletleri de satılır) tuz ve karabiber de serpiştirilir. Karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir.
  6. Kaynamaya başlayınca incecik kıyılmış maydanoz (dereotu da kullanılabilir) ve limon suyu ilave edilir. 1 dakika daha karıştırılarak kaynatılır.
  7. Son olarak, krema aktarılıp karıştırılarak 1-2 dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır. Sos koyu ayran kıvamında olmalı.
  8. Balıklar servis tabağına yerleştirilip üzerlerine limon sosu gezdirilerek sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle