Kabak Kalyesi Tarifi

Kabak Kalyesi Tarifi

Kabak en az zeytinyağlı yemekler kadar etli yemeklerle de çok uyumlu.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
4 Kişilik

Kabak Kalyesi Tarifi için Malzemeler

Kabak Kalyesi Tarifi Hazırlanışı

Kabak Kalyesi Tarifi Tarifi
  1. Etleri yıkayıp süzdükten sonra orta boy bir tencereye koyun. Üzerine dört parmak çıkacak kadar su ekleyip orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Arada sırada et suyunun üzerine biriken köpükleri ( kefi ) bir el kevgiriyle alın. Etleri iyice yumuşayıncaya kadar haşlayıp ocaktan alın.
  2. Bir gece önceden ıslatıp ertesi gün haşladığınız nohutları süzüp kabuklarını ayıklayın. Soğanları incecik yarımay şeklinde dilimleyin. Kabakları kazıyıp yıkayın. Boylamasına ikiye bölüp her parçayı baş parmak kalınlığında tekrar ikiye kesin.
  3. Yağı geniş bir tencerede eritip soğanları ekleyin. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 3-4 dakika kavurun. Tuz ve karabiberi serpin. Etleri de katarak karıştırın. Etlerin üzerine nohutları serpip kabakları dizin.
  4. Sıcak et suyunu tencerenin kenarından aktarın. Orta ısılı ateşte, tencerenin kapağı kapalı vaziyette kaynatın. Kaynayınca ocağın altını kısın ve kısık ateşte hiç karıştırmadan 30 dakika kadar pişirip ocaktan alın.
  5. Kapağını açıp nar ekşisi ya da koruk suyunu yemeğin üzerine gezdirin. Naneyi serpiştirin. Tekrar kapağını kapatıp 15 dakika dinlendirin. Hafifçe karıştırıp servis tabağına aktarın ve servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle