Ekşili Kabak Yemeği Tarifi - Adana

Ekşili Kabak Yemeği Tarifi - Adana

Adana'da çok yapılan ekşili ve kabaklı bu yemeğin tadını çok seveceksiniz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Ekşili Kabak Yemeği Tarifi - Adana için Malzemeler

Ekşili Kabak Yemeği Tarifi - Adana Hazırlanışı

Ekşili Kabak Yemeği Tarifi - Adana Tarifi
  1. Kabakların uçlarını kesip dışlarını kazıyın. Yıkadığınız kabakların her birini uzunlamasına dörde bölüp 3-4 santim kalınlığında (paş parmak) parçalar oluşacak şekilde doğrayın. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıp bir kenarda bekletin. Tuz, kabağın çiğ tadını alacaktır.
  2. Geniş bir tencerenin altına salçayla karıştırıp adeta yoğurduğunuz etleri koyun. Zeytinyağını gezdirin. (Adanalılar bu işleme avcarlamak derler).
  3. Üzerine soyduğunuz bütün sarımsakları atın. Onun üzerine haşlanmış nohutları serpiştirin. Tuzlanan kabakları yıkayıp iyice süzdürdükten sonra nohutların üzerine dizin.
  4. Kabuğu soyulup küp küp doğranmış domatesleri de yerleştirin. En son kata 2-3 cm boyunda kestiğiniz sivri biberleri koyun.
  5. Tencerenin kenarından ılık suyu içine aktarın. Tencerenin kapağını kapatıp önce harlı ateşte, sonra da kısık ateşte pişmeye bırakın.
  6. Pişmeden 5 dakika önce limon ya da turunç suyunu naneyle karıştırıp (isterseniz 1 tatlı kaşığı biber salçası da katabilirsiniz) yemeğin üzerine gezdirin. Kabaklar iyice yumuşayınca ocaktan alın. Servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle