Brokolili Fırın Makarna Tarifi

Brokolili Fırın Makarna Tarifi

Sevilmez mi sıcacık, kokusu sizi sizden alan harika bir fırın makarna? Hem de bu defa mevsimin göz bebeği brokoli ile birlikte...
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Brokolili Fırın Makarna Tarifi için Malzemeler

Brokolili Fırın Makarna Tarifi Hazırlanışı

Brokolili Fırın Makarna Tarifi Tarifi
  1. Büyükçe bir tencereye 2 litre su koyun, tuz atın ve kaynamaya bırakın. Brokolinin kalın kök kısmını kesin, çok ufak çiçek buketleri şeklinde parçalara ayırın (Sap kısımları 2-3 cm kalacak biçimde). Sonra da yıkayıp, kaynamakta olan suya aktarın. Yaklaşık 5 dakika sonra da aynı suya makarnayı ilave edip, sık sık karıştırarak 12 dakika pişirin (Brokoli geç piştiği için daha önce haşlamaya koyduk).
  2. Makarna ve brokoliyi süzün, tencereye geri aktarın ama 1 bardak haşlama suyundan alıp içine dökün.
  3. Sos için; ufak bir tencereye pirinç tanesi gibi doğradığınız sarımsak, zeytinyağı ve unu aktarıp, orta ısılı ateşin üzerine koyun. bir tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak unu 2-3 dakika kavurun (Kokusunun çıkması yeterlidir). Sonra sütü azar azar ilave edip sürekli karıştırmaya devam edin. Tuz ve biberini serpin, sos kaynamaya başlayınca peynirin yarısını katıp karıştırarak 1 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  4. Yumurtaları bir kasede çatalla çırpın ve sıcak sosun içine hızla ve karıştırarak ilave edin. Şimdi bu sosu tenceredeki brokolili makarnanın üzerine katıp, karıştırın. En büyük boy (32 cm) yuvarlak borcamın içine, tenceredeki tüm malzemeleri aktarın.
  5. Üzerine kalan peyniri serpiştirin. 5 dakika önceden ısınmış 200 dereceli fırında, makarnayı 25-30 dakika kadar pişirin. Hafifçe sararması yeterlidir. Sıcak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle