Sahrap\'ın Kıymalı Fırın Makarnası Tarifi

Sahrap'ın Kıymalı Fırın Makarnası Tarifi

Bu fırın makarnanın özelliği, makarnayı hiç haşlamadan çiğ olarak koymamız.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Sahrap'ın Kıymalı Fırın Makarnası Tarifi için Malzemeler

Sahrap'ın Kıymalı Fırın Makarnası Tarifi Hazırlanışı

Sahrap\'ın Kıymalı Fırın Makarnası Tarifi Tarifi
  1. Önce kıymalı sos için bir tavaya kıymayı koyup, orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırarak kıymayı kendi suyuyla 7-8 dakika kavurun. Soğanı ekleyip 2-3 dakika daha kavurun. Salçayı, tuz, biberler, kekik ve naneyi ekleyip, sıcak suyu katın. Sos kaynadıktan 2-3 dakika sonra ocaktan alın.
  2. Şimdi de beşamel sos için büyükçe bir tencereye unu koyup sütü azar azar katarak tel çırpıcıyla çırpın. Yumurtaları kırıp yine çırparak karıştırın. Tuz ve biberi katıp artık orta ısılı ateşin üzerine koyun. Aslında beşamel sosta un kavrulur ama fırına girecek ve orada da pişecek olan beşamel sosu böyle pratik bir yöntemle hazırlayabilirsiniz. Tıpkı tuzlu bir muhallebi gibi sürekli karıştırarak beşamel sos kaynayıncaya dek pişirin.
  3. Tam muhallebi kıvamına gelince ocaktan alın. İçine rende kaşar peynirini katıp karıştırın. Şimdi fırına girecek, kenarları yüksek cam veya porselen, 25-30 cm uzunluğundaki dikdörtgen bir kabı önünüze alın. Kabın altına sulu kıymalı sosu döküp, yayın. Üzerine tek sıra olacak şekilde kısa boy, burgu, kelebek türü makarnayı kuru kuru dökün. Yani önceden makarnayı haşlamıyoruz. Ama paketin yarısını kullanıyoruz.
  4. Makarnanın üzerine de beşamel sosu döküp tamamen kapatın. Alttaki kıymalı sos, üstteki beşamel sos çiğ makarnayı fırında pişirecektir. Fırını 180 dereceye getirip, alt üst ayarda 10 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında makarnayı en az 25-30 dakika, üzeri yer yer kızarıncaya dek pişirin.
  5. Çıkarın ve bıçakla dilimleyip, geniş bir spatulayla alıp servise sunun. Göreceksiniz kuru makarna sosların arasında şahane pişecektir.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle