• 1

Güveç Tarifleri

Güvecin lezzeti ve dolayısıyla güveçte yemek tariflerinin tadı bir başkadır. Güveçte yapılan yemekleri başka bir güzel olur ve bu lezzeti başka şekilde bulmak çok zordur. Güveç olmayan bir mutfak pek mutfak sayılmaz aslında. Güveç olan mutfakta, mutlaka özenli yemekler yapılır ve sunulur. Dolayısıyla mutfakta leziz bir yemek için olmazsa olmazlar arasındadır güveç.

Bazı yemekler ise kesinlikle güveç kullanılarak hazırlanmalı. Ne kadar baharat katarsanız katın, bir güveç yemeğinin tadını tencerede yapınca bulamazsınız. Güveçte hazırlanmış bir sütlaç bile normal yapılan bir sütlaçtan çok daha lezzetli ve güzel olur. Tabir-i caizse bazı yemekler güveç için yaratılmış gibidir adeta. Eskiden mutfaklarımızda oldukça önemli yer tutan ve daha çok kullanılan güveç yemekleri, günümüzde ne yazık ki çok da kullanılmamaya başladı.

Çalışan hanımların çoğalması ve zaman darlığı nedeniyle tencere yemekleri daha sık tercih edilir oldu. Ama en azından bir misafirimiz geldiğinde onlara güzel güveç yemekleri hazırlamak için kesinlikle tercih edilmesi gerekenler arasındadır. Güveçte yemek tarifleri ve çeşitlerinin tadı ve güzelliği unutulmasın diye de sizler için çeşit çeşit güveç yemek tarifleri sunuyoruz. Güveçlerinizi sakladığınız dolaplardan ve köşe bucaktan çıkarıp kullanma vakit çoktan geldi de geçiyor bile. Siz de güzel tariflerimizi görünce eminiz ki bu tariflere karşı koyamayacak ve hemen şimdi kullanmak isteyeceksiniz. Özellikle kaybolmaya yüz tutan geleneksel yemekler için güveç daha çok işinize yarayacak.

Öyle ki yaşça büyük olan insanların yemeklerinin tatları daha güzel olurdu. Muhakkak ki anneanne, babaanne, anne veya teyzelerimizin unutamadığımız tatları vardır. Hatırlayacak olursanız da ana yemeklerin çoğu güveçten çıkma olduğu için daha lezzet doluydu. Haydi siz de bugün kendiniz ve sevdiklerimiz için bir jest yapın ve yemek yapacağınız malzemeleri hazırlayıp güvecin içine doldurun. Eminiz özellikle yöresel lezzetlere bayılacaksınız.

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarına ev sahipliği yapmak için en güzel güveç yemekleri ve tarifleri Sahrap Soysal’da.

Daha Fazla..