Annemin Etli Güveci Tarifi

Annemin Etli Güveci Tarifi

Yumuşacık bir güveçte et tarifi, bayılacaksınız!
(1)
Hazırlama 2 saat
10 Kişilik

Annemin Etli Güveci Tarifi için Malzemeler

Annemin Etli Güveci Tarifi Hazırlanışı

Annemin Etli Güveci Tarifi Tarifi
  1. Yaklaşık 1500-1800 gr (en fazla 2 kg) ağırlığındaki kuzu kol etini kasaba iri, kemikli parçalar halinde parçalatın. Yaklaşık 7-8 parça eti bir güvece ya da geniş bir çelik tencereye yan yana dizin.
  2. Kuru soğanları soyup her birini altıya bölün ve etlerin üzerine yerleştirin. Bir çay kaşığı kadar tuz, karabiber serpiştirip bir kenarda bekletin.
  3. Patlıcanları alacalı, yani çizgili soyun. Uzunlamasına dörde bölüp baş parmak büyüklüğünde dilimleyin ve acısının çıkması için bol tuzlu suda 30 dakika kadar bekletin. Biberleri ayıklayıp iri halkalar halinde dilimleyin. Sarmusakları ayıklayın. Domatesleri de ister kalın halkalar halinde, isterseniz iri kuşbaşı et formunda doğrayın.
  4. Şimdi güveç ya da tencereyi önünüze alın. Patlıcanların üçte birini soğanların üzerine yerleştirip bir miktar yeşil biber koyun. Üç dört dilim domatesle beraber 3-4 diş sarmısağı serpiştirin ve tuz ve karabiber ekleyin. Dizme işine tüm malzemeler bitinceye kadar devam edin. Ama en üste domates koyup parçalara ayırdığınız tereyağını da yerleştirin.
  5. Tencerenin ya da güvecin ağzını yağlı kağıt ya da alüminyum folyoyla sıkıca sarıp kapağını kapatın. Orta ısılı ateşte, sebzelerin kaynama sesini duyuncaya kadar, 15-20 dakika pişirin. Sonra kısık ateşte, hiç su eklemeden 2 saat kadar pişirip sıcak olarak servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle