Milföylü Dalyan Köfte Tarifi

Milföylü Dalyan Köfte Tarifi

Börek tadında enfes bir köfte tarifi.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Milföylü Dalyan Köfte Tarifi için Malzemeler

Milföylü Dalyan Köfte Tarifi Hazırlanışı

Milföylü Dalyan Köfte Tarifi Tarifi
  1. Köftenin hazırlanması için; kıyma, incecik yemeklik doğranmış soğan ve incecik ufalanmış bayat ekmek içi derin ve geniş bir kaba koyulur. Sarmısak dövülüp, maydanoz incecik dilimlendikten sonra  köfte harcının üzerine eklenir. Yumurta katılıp tuz, karabiber, kimyon ve yenibahar serpildikten sonra iyice yoğrulur. Sonra da üzeri kapatılıp buzdolabında 1 saat kadar bekletilir.
  2. Diğer taraftan, iç harcının hazırlanması için; havuç ve patates soyulup tavla zarı formunda doğranır. (İstenirse garnitür konservesi de kullanılabilir) Dil peyniri rendelenir. Bezelye konserve kutusundan süzülerek çıkarılır. Eğer taze bezelye kullanılacaksa tuzlu suda 15 dakika kadar haşlanıp süzülmesi yeterli olacaktır.
  3. Köfte harcı buzdolabından çıkarılır. Temiz mutfak tezgahının üzerine 20x20 santim boyutlarında bir kare olacak şekilde yayılır. Üzerine havuç, patates ve bezelye serpiştirilir. Dil peyniri de serpiştirildikten sonra köfte hamuru bir ucundan başlanarak rulo şeklinde sarılır. Elde edilen 20 santim boyundaki rulo bir kenarda bekletilir.
  4. Milföy hamurlarından üçü tezgaha, kenarları hafifçe üst üste gelecek şekilde yayılır. Bastırılarak kenar kısımları yapıştırılır. Diğer üç hamur da üst kısımlardan bastırılarak yerleştirilir. Böylece 20x20 santim boyutlarında bir milföy hamuru elde edilmiş olacaktır. Hamurların kenarlarından bastırılarak yapıştırılır ki bütün bir hamur elde edilebilsin. Köfte rulosu hamurun üzerine yerleştirilip hamurun uzun kenarı köftenin üzerine kapatılır. Diğer uzun kenar da köftenin üzerine kapatılıp hamurun diğer ucuyla birleştirilip yapıştırılır. Böylece bir hamur rulosu elde edilmiş olacak.
  5. Hamur, birleşme noktası alta gelecek şekilde, fırın kağıdı serilmiş tepsiye yerleştirilir ve uçları alta doğru kıvrılır. Üzerine fırça yardımıyla kalan çırpılmış yumurta sürülür. Önceden 180 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış  fırında 40-45 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirilir.
  6. Fırından çıkarılıp biraz ılınması beklenerek dilimlenir. Sıcakken kesilirse dağılabilir. Yanında salata, pilav, püre, makarna ile servis yapılabilir. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle