Fırın Sütlaç Tarifi

Fırın Sütlaç Tarifi

Daha pratik olmasını istiyorsanız sütlaçların üzerine toz şeker serpip yakabilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
6 Kişilik

Fırın Sütlaç Tarifi için Malzemeler

Fırın Sütlaç Tarifi Hazırlanışı

Fırın Sütlaç Tarifi Tarifi
  1. Pirinç akan suyun altında yıkanıp süzülür. Yıkanmış pirinç ve 1,5 su bardağı su büyük bir tencereye koyulur. Kısık ateşte, pirinç taneleri açılıncaya kadar, yaklaşık 15 dakika  pişirilir. Üzerine dövülmüş damla sakızı ve süt ilave edilip karıştırılır. Kısık ateşte, arada bir karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir.
  2. Kaynayan sütlaca toz şeker ilave edilip karıştırılır. Ocağın altı biraz açılıp sütlaç orta ısılı ateşte, 30 dakika kadar pişirildikten sonra ocaktan alınır. Pişen sütlaç fırına dayanıklı altı adet cam kaba paylaştırılır. Sütlaçlar içi su dolu tepsiye oturtulur. (Tepsinin içindeki su sıcak olmalı, suyun miktarı da sütlaçların içine kaçmayacak şekilde ayarlanmalı)
  3. Sütlaçlar 175 dereceye ayarlanmış fırında, üzerleri kızarıncaya kadar, en az 30 dakika pişirilir. Sütlaçlar tepsiden alınıp buzdolabında 2 saat bekletildikten sonra servise sunulur.
  4. NOT: Daha pratik bir yöntem izlenmek isteniyorsa, sütlaçların üzerine toz şeker serpilir ve fırın ızgarasına koyulur. Isınan ızgara sütlacın üzerindeki şekeri yakıp sütlaca kızarmış izlenimi verecektir. Bazen de fırına koyulmadan önce üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülür. Seçim sizin. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle