Soğan Salatalı Ciğer Kababı Tarifi

Soğan Salatalı Ciğer Kababı Tarifi

Ciğerli tariflerin olmazsa olmazıdır soğan.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Soğan Salatalı Ciğer Kababı Tarifi için Malzemeler

Soğan Salatalı Ciğer Kababı Tarifi Hazırlanışı

Soğan Salatalı Ciğer Kababı Tarifi Tarifi
  1. Ayıklayıp temizlediğiniz ciğerleri kuşbaşı etten daha küçük parçalar oluşturacak şekilde dilimleyerek derin bir  kaba koyun. Tuz, karabiber, kimyon ve pulbiberi serpiştirip iyice karıştırdıktan sonra buzdolabında 15-20 dakika bekletin.
  2. Çöp şişleri çıkarıp kömür ızgarasını hazırlayın. Çöp şişlerin herbirine  fazla sıkıştırmadan 4-5 adet ciğer parçası geçirin. Hazırladığınız ciğer şişleri ızgarada çevirerek 7-8 dakika pişirin.
  3. Diğer taraftan, soğan salatasını hazırlamak için , kuru soğanları ikiye bölüp yarımay şeklinde ince ince doğrayın. Üzerine tuz, sumak ve kırmızı pulbiberi serpiştirip ovalayarak yumuşatın.
  4. Salatayı servis tabağına aktarıp üzerine incecik kıyılmış maydanozu serpiştirin. Son olarak limon suyunu da gezdirin ve üzerine çöpşişleri koyarak servise sunun. Kuzu böbreği de kömür ızgarasında çok lezzetli pişer.
  5. Böbrekleri ortalarından koparmadan kesin. Zarını çıkarıp atın.  Bıçakla uzunlamasına birkaç yerinden çizin. Böylece böbreklerin içi da pişecektir. Isterseniz yağlı kısımlarını da temizleyebilirsiniz. Böbrekleri ızgarada önlü arkalı pişirin.
  6. Pişmesine yakın tuz  ve kırmızı biberi serpiştirin. Soğan salatası üzerinde  sıcak sıcak servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle