Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği yemeklerin başında gelir kuru fasulye. Ben de Ata'mızın sevdiği bu yemeğe farklı şekilde anlattığım pastırma pişirme yöntemi ile uyguladım. Minnetle anıyoruz...
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi için Malzemeler

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi Hazırlanışı

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi Tarifi
  1. Yıkanmış fasulyeyi akşamdan bol suyla ıslatın. Ertesi gün suyunu süzüp, iyice yıkayıp yeniden süzün ve bir tencereye aktarın. Üzerine 2 parmak çıkacak kadar 9-10 bardak soğuk suyu aktarın ve orta ısılı ateşte pişmeye bırakın. Haşlanıp iyice yumuşayan fasulyeleri süzdürün ve bir kenarda bekletin.
  2. Diğer taraftan soğanları incecik yemeklik doğrayın. Sarımsakları pirinç tanesi gibi doğrayın. Domatesleri rendeleyin ya da kabuğunu soyup küp küp doğrayın. Yeşil biberi ayıklayıp, incecik doğrayın.
  3. Şimdi bakır ya da çelik tencereye zeytinyağını ve tereyağını koyun. Soğanları ve sarımsakları atıp 5 dakika karıştırarak kavurun. Salça, domatesler ve yeşil biberleri de katıp 5 dakika daha karıştırarak pişirin.
  4. Kuru fasulye yaparken, sos hazırlamak çok önemlidir. Bu yüzden sosu özenle hazırlamak gerekir.
  5. Şimdi; tuz, biber ve kırmızı toz biberi katıp tekrar karıştırıp artık sıcak suyu ekleyin. Hemen haşlanmış fasulyeleri katıp, karıştırın (Dilerseniz biraz kimyon da katabilirsiniz).
  6. Önce kaynayıncaya kadar orta ateşte sonra da kısık ateşte iyice helmeleninceye yani neredeyse ezilecek hale gelinceye kadar pişirip ocaktan alın.
  7. Üzeri için; tereyağını eritin ve küp küp doğranmış pastırmaları içine aktarın. Hafif kızarsın ve çevirip tekrar hafif kızartın. Üzerine limon suyunu gezdirin. 1 dakika sonra ocaktan alın ve kuru fasulyenin üzerine gezdirip, servise sunun.
  8. Not: Pastırmayı bu şekilde pişirip kuru fasulyenin içine katarsanız, pastırma çıtır çıtır tadıyla fasulyeye çok lezzet katar.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle