Baklagil Yemekleri Tarifleri

Baklagil çeşitleri yemek tarifleri Türk mutfağında ve özellikle Anadolu’da çok önemli bir yere sahiptir. Baklagiller diğer yemeklere göre bizi daha fazla tok tutar ve çoğunluğu yüksek lif içerdiğinden dolayı sağlığımız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda temel bir gıda maddesidir. Bir başka protein kaynağı olan kırmızı etten neredeyse hiçbir farkı yoktur.

Kültürümüzde özellikle pilav ve kuru fasulye gibi imza bir yemek varken baklagil tarifleri önemsizdir demek hiç doğru olmaz. Kuru fasulye tam bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda kemikleri güçlendirir, sindirim sisteminizi düzenler, bağışıklık sistemini arttırır, tokluk hissi verir, tansiyonu dengeler ve kalp dostudur.

Yeşil mercimeğin ise en büyük artısı kolesterol içermemesidir. Lif ve protein bakımından zengindir. Tok tutar, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Enerji verir ve bazı kanser hücrelerine karşı koruma sağlar. Yeşil mercimeği sadece sulu yemek olarak değil değişik tarifler kullanarak da yararlarından faydalanabilirsiniz. Erişteli yemeğini, salatasını, köftesini ve böreğini hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer vazgeçilmez baklagilimiz ise nohuttur. Hem yaz hem kış çeşitli yemekleri yapılan nohudun, genelde kışın sıcak etli yemeği ve yazın ise doyurucu salataları yapılır. Nohut güçlü bir idrar söktürücüdür. Diğer baklagiller gibi lif ve protein açısından zengindir. Anne sütü arttırıcı özelliği vardır. Diyabet 1 hastalarına tüketimi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kemik sağlığı için de son derece faydalıdır. Sindirim ve bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kuru baklagil tarifleri hazırlarken aklınızda tutmanız gereken en önemli şey kullanacağınız malzeme ne olursa olsun bir gece önceden suya koyup 8-10 saat bekletmeniz gerekir. Daha sonra temiz bir suyla süzüp pişmeye hazır hale getirirseniz daha çabuk pişmesini sağlarsınız. Aynı zamanda bu işlem baklagil tarifleri yaparken gaz oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. Tuzu mutlaka pişmeye yakın veya piştikten sonra ilave etmelisiniz. Yeterli ölçüde su koyduğunuzdan emin olmalısınız çünkü bu tür yemekler ocaktan aldıktan sonra da su çekmeye devam eder. Kuru baklagil yemeklerini daha lezzetli tüketmek için pakette sakladığımız baklagilleri nem ve rutubetten korumalıyız. Mümkünse bunları cam kavanozda muhafaza etmeliyiz.

Baklagiller yemek tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..