Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı- Kabak Çekirdekli Dilik Kız Mantısı

Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı- Kabak Çekirdekli Dilik Kız Mantısı

Nevşehir'in Kapadokya'sına uzanıyoruz ve mutfağındaki değişik lezzetleri deneyimliyoruz.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı- Kabak Çekirdekli Dilik Kız Mantısı için Malzemeler

Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı- Kabak Çekirdekli Dilik Kız Mantısı Hazırlanışı

Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı- Kabak Çekirdekli Dilik Kız Mantısı Tarifi
  1. Hamur için; unu derin bir kabın içine koyun, tuzu katıp azar azar suyu ilave ederek, ele yapışmayan kıvamda sert bir hamur hazırlayın. Üzerini örtün ve 1 saat oda sıcaklığında bekletip, dinlendirin.
  2. Hamuru 2 bezeye ayırıp, hafifçe unladığınız tezgahta yarım santimden biraz daha ince olacak şekilde açın. Bıçakla 3 cm eninde şeritler halinde kesin. Bu şeritlerden 3 ya da 5 tanesini üst üste koyup küçücük üçgen hamur parçaları olacak şekilde kesin. Bu hamurları unlu bir tepside 2-3 saat kurutun. Öte yandan Kapadokya’nın meşhur kurutulup fırınlanmış kabak çekirdeklerinden bir kase kadar robotta çekin. Tereyağını eritin.
  3. Bir büyük tencereye bolca su koyup, tuz atıp kaynamaya bırakın. Kaynayınca mantılarınızı atıp, 10-12 dakika haşlayıp makarna gibi süzdürün.
  4. Büyük ve derin bir servis tabağına önce 2 kepçe kadar haşlanan mantıyı serin. Peynirin üzerine ceviz içini ve en son kabak çekirdeğini serpiştirin. Tekrar 2 kepçe dolusu mantı ve tekrar aynı sıralamayla diğer malzemeleri koyun. En üste eritilmiş tereyağını gezdirip Kabak Çekirdekli Tık Tık Mantısı'nı servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle