Katıklı Dolma Tarifi

Katıklı Dolma Tarifi

Bitlis yöresinden meşhur katıklı dolma.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Katıklı Dolma Tarifi için Malzemeler

Katıklı Dolma Tarifi Hazırlanışı

Katıklı Dolma Tarifi Tarifi
  1. İncecik kabakların sap kısımlarını kesip soymadan yıkayın. Yaklaşık iki parmak eninde yuvarlaklar halinde doğrayın. Yuvarlakların ortalarını oyarak dibine kadar delip çıkarın. Kabakları süzgece koyun. Üzerlerine tuz atıp silkeleyin ki suyunu versin.
  2. İçi için; kıyma, yıkanıp süzülmüş ince bulgur ve incecik doğranmış soğan ve dereotunu derin bir kaba koyun. Tuz, pul biber ve reyhanı ilave edip iyice yoğurun. Hazırladığınız harçtan bir miktar alıp oyduğunuz kabakların içine sıkıştırarak doldurun. Bu işlemi harcın ve kabağın tamamına uygulayın.
  3. Kabak içlerini geniş bir tencerenin dibine yayın.  Kabakları üst üste ve yan yana tencereye dizin. Üzerini porselen bir tabakla kapatın. Zeytinyağını gezdirin. Tencerenin kenarından 2 su bardağı sıcak su aktarın. Orta ısılı ateşte, kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirin.  (çok suyla pişmeyen bir yemektir. Gerekirse 1 su bardağı daha su ekleyebilirsiniz.)
  4. Kabakları yatırarak ve balık sırtı şekli vererek servis tabağına dizip üzerine sarmısaklı yoğurt gezdirin. En üste tereyağında pişirdiğiniz salçayı gezdirip servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle