Zeytinyağlı Taze Sarımsak Tarifi

Zeytinyağlı Taze Sarımsak Tarifi

Taze sarımsak Gaziantep’te zeytinyağlı olarak pişirilmez. Etli, baklalı ve yoğurtlu yapılır. Ancak, Gaziantepli bir hanımefendinin yaptığı bu zeytinyağlı yemeği çok beğendim. Sizinle de paylaşmak istedim.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Zeytinyağlı Taze Sarımsak Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Taze Sarımsak Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Taze Sarımsak Tarifi Tarifi
  1. Taze sarımsakların baş kısımlarını kesip atın. Henüz olgunlaşmamış olan beyaz baş kısımları çok sert olur, bu yemekte sadece yeşil kısımları kullanacağız. Ancak yeşil kısımların etrafında da sert kabuk olabilir. Onları da soyun.
  2. Yeşil kısımları 3-4 santim parçalar elde edecek şekilde doğrayıp yıkayın.
  3. Diğer taraftan, havucu soyup serçe parmak kalınlığında doğrayın. Soğanı soyup ortadan ikiye bölün ve incecik yarımaylar halinde doğrayın.
  4. Zeytinyağının yarısını geniş bir tencerenin dibine gezdirin. Üzerine soğanları dağıtın. Sonra havuçları, en üste de sarmısakları dizin. Tuzu ve şekeri serpin. Kalan zeytinyağını gezdirip tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Yemeği ağzı açık vaziyette kaynatın.
  5. Kaynar kaynamaz sıcak suyu katın ve tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte, sarmısaklar yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin ve soğuk olarak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle