Çerkez Tavuğu Tarifi

Çerkez Tavuğu Tarifi

Çerkezler bu yemeği ılık yerler, unutmayın.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Çerkez Tavuğu Tarifi için Malzemeler

Çerkez Tavuğu Tarifi Hazırlanışı

Çerkez Tavuğu Tarifi Tarifi
  1. Tavukları yıkayıp kuruladıktan sonra soyulmuş ve dörde bölünmüş sebzelerle beraber bir tencereye koyun. Malzemelerin üzerine çıkacak kadar soğuk suyla orta ısılı ateşte pişmeye bırakın. Tuz ve varsa 5-6 tane karabiber de ekleyin. İyice yumuşayan tavukları tencereden alıp, derisini atın ve serçe parmak kalınlığında didikleyin. (Çerkezler tavuğu diri olacak şekilde haşlarmış).
  2. Şimdi işin en önemli sırrı, püf noktası olan cevizi yağını verinceye dek çekme işlemine sıra geldi. Güçlü bir robota cevizi koyun. Yüksek devriyle çekebildiğiniz kadar uzunca bir süre çekin. İyice macun kıvamına gelecek. Ara sıra 1 yemek kaşığı ılık tavuk suyu ekleyin ki (toplamda 5 yemek kaşığını geçmesin) ceviz daha kolay çekilir ve yağını verir. (Eskiden bu işi saatler süren bir operasyonla pirinç havanlarda yaparlarmış).
  3. Artık ceviz robot kabının çeperlerine iyice yapışınca robottan alıp derin bir kaba boşaltın. Ekmeklerin kenarlarını kesip çıkarın ve onları da robotta iyice çekip cevizlerin üzerine aktarın. Sarımsakları çekin ya da dövün ve aynı kabın içine koyun.
  4. Bir taraftan kaşıkla karıştırırken bir taraftan da azar azar ılık haldeki tavuk suyunu ilave edip, hep karıştırın. Karışım tavuk suyu ilave edildikçe beyazlaşacaktır. Tuzunu da ekleyin. Muhallebi kıvamına gelen karışımın içine tavukları ekleyip tekrar karıştırın. Artık çerkez tavuğunuz hazır. Ceviz yağında toz biberi kızdırıp üzerine gezdirin. Servis yapın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle