Pirinçli Brüksel Lahanası Tarifi

Pirinçli Brüksel Lahanası Tarifi

Brüksel lahanasın belki herkes sevmez, ama bu nefis tarifi herkes denemeli.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Pirinçli Brüksel Lahanası Tarifi için Malzemeler

Pirinçli Brüksel Lahanası Tarifi Hazırlanışı

Pirinçli Brüksel Lahanası Tarifi Tarifi
  1. Brüksel lahanalarının kök kısımları incecik kesilip atıldıktan sonra bol suyla yıkanarak süzülür. Lahanaların her biri uzunlamasına ortadan ikiye bölünür.
  2. Kuru soğan incecik doğranır. Patates ve havuç da soyulduktan sonra tavla zarı formunda doğranır. Pirinç iyice yıkanıp süzülür. Domateslerin kabukları soyulup tavla zarı formunda doğranır.
  3. Diğer taraftan, zeytinyağı orta boy geniş bir çelik tencereye koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. Üzerine hemen soğan ve havuçlar eklenip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 2-3 dakika kadar kavrulur.
  4. Patatesler, Brüksel lahanaları, pirinç ve domates tencereye aktarıldıktan sonra tuz ve karabiber serpiştirilir.tekrar karıştırarak malzemeleri 2-3 dakika daha kavurun. Sıcak su ve limon suyu da tencereye aktarılıp tencerenin kapağı kapalı vaziyette orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirilir.
  5. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp lahanalar iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocaktan alınıp ılık hale gelmesi beklendikten sonra servis tabağına aktarılır. Üzeri ince kıyılmış maydanozla süslenerek servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle