Laz Böreği Tarifi

Laz Böreği Tarifi

Karadeniz'e ait yöresel bir tatlı.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Laz Böreği Tarifi için Malzemeler

Laz Böreği Tarifi Hazırlanışı

Laz Böreği Tarifi Tarifi
  1. Muhallebiyi hazırlamak için; toz şekeri derin bir kaba koyup oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları üzerine kırın. Karabiberi de katın. (karabiber yumurta kokusunu alacaktır) Bir fiske tuz atıp tel çırpıcı yardımıyla köpük köpük oluncaya kadar, 1- 2 dakika çırpın.
  2. Unu ve sütün yarısını muhallebiyi pişireceğiniz tencereye koyup tel çırpıcı yardımıyla çırparak karıştırın. Üzerine hazırladığınız şekerli yumurtayı ekleyip tekrar çırpın. Son olarak, sütün kalanını da ekleyip tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırarak muhallebiyi kaynayıncaya kadar pişirin. Katılaşıp kaynayan muhallebiyi ocaktan alıp ılınmaya bırakın.
  3. Fırın tepsisini bir yemek kaşığı yağla yağlayın. Yufkalardan birini tepsiye serip eritilmiş yağdan 2-3 yemek kaşığı gezdirin. İkinci yufkayı koyup tekrar yağlayın. Kalan iki yufkaya da aynı işlemleri uygulayın.
  4. Böreğin ortasına ılık haldeki muhallebiyi yayın. Üzerine 2 kahve fincanı toz şekeri serpip altıncı yufkayı serin. Tekrar yağlayın. Aynı işlemleri uygulayarak son yufkaya kadar gelin. Son yufkayı da yerleştirip kalan yağı gezdirin.
  5. Böreği keskin bir bıçakla krema katına gelecek derinlikte kesip dilimleyin. (bıçağı böreğin dibine kadar sokmayın)
  6. Böreği önceden ısıtıp 160 dereceye ayarladığınız fırında en az 40-45 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkarın. Ilınınca üzerine bol pudra şekeri serpebilirsiniz. Servise sunun. Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle