Cevizli Çerkez Tavuğu Tarifi

Cevizli Çerkez Tavuğu Tarifi

Orijinal tarifte didiklenen tavuklar servis tabağına yayılır, üzerine de hazırlanan bu sos aktarılır. Ama siz sos ve tavuk etini karıştırarak servis tabağına yerleştirebilirsiniz.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Cevizli Çerkez Tavuğu Tarifi için Malzemeler

Cevizli Çerkez Tavuğu Tarifi Hazırlanışı

Cevizli Çerkez Tavuğu Tarifi Tarifi
  1. Tavuğu temizleyip yıkadıktan sonra üzerini tam kapatacak kadar suyla haşlanmaya bırakın. Lezzetinin artması için tencereye dörde bölünmüş bir soğan ve bir adet patates ekleyebilirsiniz. İyice yumuşayan tavuğu tencereden alın ve ılık hale gelmesini bekleyin. Ilık hale gelen tavuğun etlerini kemiklerinden ayırıp büyük parçalar elde edecek şekilde didikleyin.
  2. Diğer taraftan, kuru biberleri haşlayıp süzdükten sonra çekirdeklerini ve sapını çıkarıp atın. Temizlediğiniz biberleri mutfak robotuna koyun ( aslında en doğrusu kıyma makinesi kullanmaktır). Üzerine sarmısakları ve ekmek içini ekleyin. Ceviz içini de ilave edip malzemeleri çekerek püre haline getirin. Püreyi derin bir kaba aktarın. Tuz, kişniş ve ılık tavuk suyunu da azar azar ilave edip kaşıkla iyice karıştırın. Böylece koyu muhallebi kıvamında bir karışım elde edeceksiniz(et suyu az gelirse ilave edebilirsiniz).  
  3. Bir tavada kızdırılan yağa toz biber katılır ve bu sos en üste gezdirilir(Aslında ceviz iyice dövülerek yağı çıkarılır, kırmızı biberle karıştırılarak en üste bu ceviz yağı gezdirilir)  Çerkez tavuğu orjinalinde ılık servise sunulur.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle