Aydın\'ın Paşa Böreği Tarifi

Aydın'ın Paşa Böreği Tarifi

Aydın’da bu yufkalar kış için saklanır, ramazanda yenir.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Aydın'ın Paşa Böreği Tarifi için Malzemeler

Aydın'ın Paşa Böreği Tarifi Hazırlanışı

Aydın\'ın Paşa Böreği Tarifi Tarifi
  1. Hamur için; yumurtaları derin bir kaba kırın. Tuzu ve unu katıp yoğurmaya başlayın. Gerektiği kadar su ilave ederek sert ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hamurdan pasta tabağı büyüklüğünde ve yarım santim kalınlığında yufkalar açın. Yufkaları bol miktardaki yağda sararıncaya kadar kızartıp alın. (Aydın’da bu yufkalar kış için saklanır, ramazanda yenir)
  2. Tereyağını geniş bir tavada eritin. Fıstıkları tavaya koyup karıştırarak sararıncaya kadar, 2-3 dakika kavurun. Kıymayı katıp 8-10 dakika daha kavurun. Tuzu ve baharatları ilave edip 2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın. Bir tencerede 15 su bardağı su kaynatın. Kızarttığınız yufkalardan birini suya atıp 2-3 dakika kadar haşlayın ve el süzgeciyle alıp büyük bir servis tabağına koyun.
  3. Üzerine kıymalı harçtan 2-3 yemek kaşığı kadar koyun. Aynı işlemleri uygulayarak 5-6 katlı bir börek oluşturun. Üzerine isterseniz sarmısaklı yoğurt gezdirip mkızgın pul biberli yağ gezdirin. Maydanozla süsleyerek servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle