Zeytinyağlı Garnitürlü Kereviz Tarifi

Zeytinyağlı Garnitürlü Kereviz Tarifi

Yemeği pişirirken tencereye kereviz yapraklarını da atarsanız çok hoş bir aroma katar.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Zeytinyağlı Garnitürlü Kereviz Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Garnitürlü Kereviz Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Garnitürlü Kereviz Tarifi Tarifi
  1. Kerevizler soyulup sonra ortadan ikiye bölünür. Içleri bir kabak oyacağı ya da çay kaşığı yardımıyla kalınlığı 1 santim olacak şekilde oyulur. Kereviz çok çabuk kararan bir sebze olduğu için, içine limon suyu eklenmiş bol suyun içinde bekletilebilir. Diğer taraftan, garnitür konservesi süzülüp bir kenarda bekletilir.
  2. İstenirse sadece bezelye konservesi de kullanılabilir. Kuru soğan soyulup dörde bölünür. Zeytinyağı geniş bir tencereye (çelik tencere kullanılmasını öneririm) aktarılır. Üzerine içi oyulmuş kereviz çanakları, çukur kısımları yukarı bakacak şekilde yan yana dizilir. Kereviz çanaklarının içine konserve garnitür kaşıkla paylaştırılır.
  3. Dörde bölünmüş  soğanlar kerevizlerin aralarına yerleştirilir. Sosun hazırlanması için,  limon suyu ve un derin bir kaba koyulup tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla iyice çırpılır. Tuz ve karabiber serpilip su eklenerek malzemeler iyice karıştırılır. Hazırlanan sos kereviz dolmalarının üzerine gezdirilip tencere kısık ateşin üzerine oturtulur.
  4. Tencerenin kapağı kapatılıp yemek kısık ateşte, kerevizler iyice yumuşayıncaya kadar, en az 45-55 dakika pişirilir. Yemek ocaktan alınıp sıcakken servis tabağına yerleştirilir. İstenirse soğan dilimleri çıkarılıp atılır. Üzeri ince kıyılmış dereotuyla süslenip servise sunulur.
  5. NOT: Ben bu yemeği pişirirken kereviz yapraklarını da irice doğrayıp tencerenin içine koyarım. Çok hoş bir aroma katar ve çokta vitamin yüklüdür.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle