Tavuklu Kumru Böreği Tarifi

Tavuklu Kumru Böreği Tarifi

Tavuk ve mantarlı hafif bir börek tarifi
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Tavuklu Kumru Böreği Tarifi için Malzemeler

Tavuklu Kumru Böreği Tarifi Hazırlanışı

Tavuklu Kumru Böreği Tarifi Tarifi
  1. Dondurulmuş milföy hamurlarını tezgahın üzerine koyun. Eğer 10 x 10 santimlik kare milföy hamuru bulamazsanız rulo milföy hamurundan 20-25 santim kadar keserek kullanabilirsiniz. Bize gerekli olan hamur A-4 yani dosya kağıdı büyüklüğünde olmalı. Milföy hamurlarını buzunun çözülmesi için mutfak tezgahında bekletin.
  2. Diğer taraftan, iç harcını hazırlamak için; tavuk göğüs etlerini ince uzun şeritler halinde kesin. Soğanı yemeklik incecik doğrayın.
  3. Suyunu süzdüğünüz mantarları uzunlamasına ikiye ya da üçe bölün.
  4. Zeytinyağını orta boy bir tavaya koyup orta ısılı ateşte kızdırın. Soğanı tavaya aktarıp tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 1 dakika kadar kavurun. Tavuk etini de hemen ekleyip sürekli karıştırarak 7-8 dakika daha kavurmaya devam edin.
  5. Tuz ve karabiberi serpip toz köriyi katın. Doğranmış konserve mantarları tavaya aktarıp 1-2 dakika sonra ocaktan alın.
  6. Rendelenmiş peyniri ilave edip karıştırın ve tavuklu harcı soğuması için bir kenarda bekletin.
  7. Diğer taraftan, milföy karelerinin üçünü, uçları birbirinin üstüne gelecek şekilde yan yana dizin. Kalan üç milföy hamurunu da alt kısımlarına, yine kenarları üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Böylece büyük bir defter sayfası boyutunda, dikdörtgen bir hamur elde etmiş olacaksınız.
  8. Soğuk hale gelen tavuklu harcı, milföy hamurunun uzun kenarına yerleştirdikten sonra sararak rulo haline getirin. Rulo haline getirdiğiniz böreğin üzerine fırçayla çırpılmış yumurta sarısı sürün.
  9. Böreği 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında üzeri iyice sararıncaya kadar, en az 35 dakika pişirin. Çıkarıp biraz ılınınca dilimleyerek servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle