Tavuklu Kış Türlüsü Tarifi

Tavuklu Kış Türlüsü Tarifi

İstenirse bu yemeğe kereviz yapraklarından da katılabilir. Kereviz yapraklarının aroması yemeğe değişik bir lezzet katacaktır.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Tavuklu Kış Türlüsü Tarifi için Malzemeler

Tavuklu Kış Türlüsü Tarifi Hazırlanışı

Tavuklu Kış Türlüsü Tarifi Tarifi
  1. Kuşbaşı tavuk etlerin üzerine hafifçe tuz ve karabiber serpilir. Una bulanıp bir kenarda bekletilir.
  2. Sıvıyağ orta boy bir tencereye aktarılıp orta ısılı ateşte kızdırılır. Tavuk etleri kızgın yağa aktarılıp sürekli karıştırılarak 4-5 dakika kavrulur. Yemeklik incecik doğranmış soğanlar ya da arpacık soğanlar ilave edilip karıştırılarak 2-3 dakika daha kavrulur.
  3. Kerevizler , patates ve havuç soyulduktan sonra kuşbaşı et formunda doğranır. Sarmısaklar ise ikiye bölünür.
  4. Tavuklar suyunu bırakıp çekince kereviz, havuç, patates ve sarmısaklar tencereye aktarılır. Üzerine tuz ve karabiber ilave edilip karıştırılarak malzemeler 2-3 dakika kavrulur.
  5. Son olarak, 4 su bardağı sıcak su da eklenip karıştırılır ve suyu kaynamaya başlayıncaya kadar pişirilir. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp yemek kısık ateşte 30-35 dakika daha pişirilir.
  6. Diğer taraftan, terbiye sosunun hazırlanması için; yoğurt, limon suyu ve yumurta sarıları bir kasede çatal yardımıyla iyice çırpılır. Yemeğin suyundan bir kepçe kadar alınıp bu sosa eklenerek sosun ılık hale gelmesi sağlanır. Ilık haldeki sos yemeğe azar azar eklenip karıştırılır. Yemek 5 dakika pişirildikten sonra ocaktan alınır.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle