Tarçınlı Bitter Kek Tarifi

Tarçınlı Bitter Kek Tarifi

Yoğun tadı ile kendine hayran bırakan muhteşem bir kek.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Tarçınlı Bitter Kek Tarifi için Malzemeler

Tarçınlı Bitter Kek Tarifi Hazırlanışı

Tarçınlı Bitter Kek Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar ve toz şeker derin kaba koyularak mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika, köpük köpük oluncaya kadar çırpılır. Eritip ılıtılmış margarin ve portakal likörü eklenir.
  2. İstenirse, portakal likörü yerine; viski, rom, kahlua, grand marnier gibi alkollü içecekler de kullanılabilir. Un ve kakao katılıp mikserle çırpmaya devam edilir.
  3. Çekilmiş ceviz içi ve tarçın da ilave eidldikten sonra kabartma tozu serpiştirilir. Malzemeler iyice karışıncaya kadar mikserle çırpılır.
  4. Orta boy ve kenarları yüksek kare ya da dikdörtgen bir fırın kabı yumuşamış margarinle yağlanır. (25-30 santim çapında yuvarlak bir kalıp da kullanılabilir) Ama bu çok kabaran bir kek olduğu için kalıbın kenar yükseliği en az 4-5 santim olmalı.
  5. Koyu muhallebi kıvamındaki kek hamuru 2-3 kaşık sıvıyağa batırılan peçeteyle ya da fırçayla iyice yağlanmış olan kalıba aktarılır.
  6. Üzerine rendelenmiş sütsüz çikolata serpiştirilip 10 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlanmış fırında 40 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Kekin iyice soğuması beklendikten sonra dilimlenerek servise sunulur. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle